Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Rugpjūtis
    2020     
PROFESORIUI STASIUI UŠINSKUI - 115Spausdinimo versija

   1905 m. liepos 20 d. Pakruojyje gimė Stasys Ušinskas – vienas brandžiausių ir novatoriškiausių Lietuvos menininkų, stebinantis talento platumu ir neįprastu pasaulio matymu.


   Pakruojiečiai pagrįstai didžiuojasi, kad menininko šaknys  yra čia, kad būsimo dailininko pažintis su meno pasauliu prasidėjo vaikystėje, besilankant baronų Ropų dvare, kur tarnavo S. Ušinsko senelis. Pirmosios pažintys su didingomis istorinės tapybos drobėmis, leidimas skaityti dvaro bibliotekos knygas, perpiešti tapybos darbus, fiksuoti skulptūras, interjerus paliko neišdildomą įspūdį visam gyvenimui.


   Neeilinį talentą S. Ušinskas dalino daugeliui kūrybos sričių: tapybai, vitražui, teatrui, animacijai, stiklui, kiekvienoje palikdamas ryškius, išskirtinius pėdsakus. Menininkas įvardijamas kaip daugelio šių kūrybos sričių pradininkas Lietuvoje. Nepralenkiamas S. Ušinskas buvo ir kaip pedagogas: išsiskyrė ugdymo metodų nuoseklumu, pažangumu, aiškiu tikslų formulavimu.


   S. Ušinskas buvo pirmasis profesionalaus lėlių teatro Lietuvoje kūrėjas, 1936-aisiais sukūrė lėlių spektaklį „Silvestras Dūdelė“, o po dvejų metų – garsinį lėlių filmą „Storulio sapnas“. Šis filmas ir jo marionečių konstrukcijų brėžiniai 2019 metais įtraukti į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.


   Džiaugiamės, kad nuo 2013 m. kasmet gegužės pradžioje Pakruojyje svečiuojasi profesionalūs lėlių teatrai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, pristato savo spektaklius, edukacijas, parodas. Dėl susiklosčiusios situacijos šiemet Vilniaus teatro „Lėlė“ pasirodymo data keitėsi (teatro gastrolės planuojamos rugsėjo 2–4 d.), tačiau pati idėja lieka gyva – kasmet lėlių teatro įkūrėjo tėviškėje suorganizuoti profesionalius pasirodymus ir taip puoselėti šio garsaus žmogaus atminimą.


   Tinkamas tokio masto kūrėjo įamžinimas galimas tik apjungus, suvienijus savivaldybės, menininkų ir valstybės pastangas, privačias iniciatyvas. Labai džiaugiamės įkvepiančia įvairių meno sričių profesionalų – dr. Nijolės Tumėnienės, dr. Helmuto Šabasevičiaus, dr. Ramutės Rachlevičiūtės, Žydrūno Mirinavičiaus, Rimo Driežio – iniciatyva parengti kolektyvinę monografiją „Stasys Ušinskas (1905-1974). Pilnas darbų katalogas“. Pakruojo rajono savivaldybė parėmė šios monografijos leidybos iniciatyvą skirdama 5 tūkst. eurų, tarpininkavo menininkams kreipiantis į Kultūros ministeriją dėl paramos. Įdomios prof. S. Ušinsko atminimo įprasminimo iniciatyvos įgyvendinamos ir Akmenėlių dvare.


   Atnaujinti ir kiti S. Ušinsko atminimo įamžinimo darbai – renovuotame gaisrininkų stoginės pastate bus įrengtas jo memorialinis kambarys, sukurtas interaktyvus turinys apie kūrėją, jo vardu pavadinta parodų ir edukacijų salė, kurios langus papuoš S. Ušinsko mokinių gaminti vitražai.


   Pirmadienį, liepos 20 d., minėsime 115 - ąsias dailininko gimimo metines. Kviečiame ir jus visus tapti šio genialaus menininko atminimo įprasminimo dalimi – dalyvaukite renginiuose ar tiesiog sąmoningai paskirkite laiko vartydami albumus bibliotekose, įvesdami kompiuterio paieškų laukelyje „Stasys Ušinskas“... Nėra netinkamų atminties aktualizavimo būdų, viskas turi prasmę, ką darome nuoširdžiai ir su meile.      

      

Siūlome  kartu prisiminti šio garsaus žmogaus gyvenimo ir kūrybos kelią!

Liepos 20 d. 17.30 val. Pakruojo sinagogoje atminimo popietė ir marionečių filmo „Storulio sapnas“ peržiūra.
Liepos 24 d. 18.00 val. Pakruojo kultūros centre - meniškas penktadienis, skirtas profesoriaus S. Ušinsko gyvenimui ir kūrybai: dailės studijos lankytojų darbų parodos atidarymas, kūrybinės dirbtuvės.


Pokalbiai apie Stasį Ušinską taip pat vyks:
Liepos 21 d.11 val.  Žeimelio vaikų dienos centre;
Liepos 22 d. 14 val.  Pašvitinio bendruomenės namuose;
Liepos 25.d 21.30 val. Klovainiuose prie ąžuolo (prieš filmą po atviru dangumi).
Rugsėjo 2–4 d. Vilniaus teatro „Lėlė“ gastrolės, skirtos prof. S. Ušinsko jubiliejui. Programoje: „Gyvojo lėlių muziejaus“ paroda, edukacijos  „Teatrinių lėlių tipai“, spektaklis visai šeimai „Voro vestuvės“ (projektą „Krašto kūrėjų pėdsakais. Stasiui Ušinskui – 115“ remia Lietuvos kultūros taryba ir Pakruojo rajono savivaldybė, įgyvendina Pakruojo kultūros centras)

   Johanas Volfgangas Gėtė yra pasakęs „Niekuo nesidomėdamas prarandi ir atmintį“. Dalyvaukime, domėkimės ir taip išsaugosime ne tik savo, bet ir savo krašto atmintį.

 

Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyiaus informacija

Nuotraukos šaltinis - N. Tumėnienės monografija
 

Facebook
Atgal