Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
Kovas
    2021     
Nušalimai. Pagalba. RekomendacijosSpausdinimo versija

Nušalimas – yra odos apmirimas, atsirandantis dėl kraujotakos sutrikimo, veikiant žemai oro temperatūrai. Dažniausiai nušąla nepridengtos ir atviros kūno vietos (veidas, ausys, nosis) bei galūnės (rankos, kojos ir jų pirštai). Nušalti galima ir esant temperatūrai artimai nulio jeigu yra didelis oro drėgnumas ir žvarbus vėjas. Didesnė tikimybė greičiau sušalti yra kūdikiams ir mažiems vaikams bei žmonėms, su sutrikusia kraujotaka, kaip pavyzdžiui sergantiems cukriniu diabetu. Taip pat didesnė tikimybė greičiau nušalti galūnes yra rūkantiems bei vartojantiems alkoholį esant minusinei temperatūrai. Daugiausiai šilumos žmogaus kūnas netenka per nepridengtą galvą.

Ilgalaikio šalčio poveikyje, dėl susiaurėjusių kraujagyslių, pirmiausiai pabąla oda, gali būti jaučiamas skausmas, odos sustingimas. Specifiniai požymiai, leidžiantys nustatyti nušalimo stiprumą – laipsnį, kurių yra 4, priklausomai nuo odos pažeidimo gilumo.
I nušalimo laipsniui būdingas odos pabalimas, o atšildžius oda yra melsvai paraudusi, pabrinkusi ir skausminga. Skausmingumas praeina per keletą dienų, tačiau nušalusi kūno dalis dar ilgai lieka jautri žemai temperatūrai.
II nušalimo laipsnis yra konstatuojamas tada, kai nušalusi oda yra melsvai raudonos spalvos, o atšildžius jaučiamas skausmas, atsiranda pūslelės, pripildytos skysčio. Pasveikstama po 2-3 savaičių.
Esant III nušalimo laipsniui – oda būna pabalusi, pamėlusi tarsi marmurinė, visas odos sluoksnis yra apmiręs. Ant pabrinkusios odos atsiranda nekroziniai – apmirę audiniai, pūslės, pripildytos tamsaus skysčio. Atskyrus mirusius (nekrozuotus) audinius išlieka randai, kartais reikalingas odos persodinimas.
Prie IV nušalimo laipsnio būdinga minkštųjų audinių ir kaulo pažeidimas su išsivysčiusia gangrena, kai tenka chirurginiu būdu šalinti apmirusius audinius ir/ar amputuoti galūnę.

Pirmoji pagalba. Specifiniai simptomai, leidžiantys nustatyti nušalimo laipsnį dažniausiai išryškėja tik po kelių valandų. Labai svarbu yra teisingas nušalusių audinių atšildymas:
* Kuo greičiau eiti į šiltą patalpą.
* Nusiauti avalynę (jeigu batą sunku numauti, geriau jį perpjauti, bet neplėšti per prievartą) ir galūnes stengtis sušildyti savo kūno temperatūra, tai yra rankas laikyti pažastyje, kojas pakišti (aptūpti) po savimi.
* Galūnes galima šildyti šilto vandens vonelėje, bet pradžiai ne aukštesnėje, kaip +20 laipsnių ir palengva keliant vandens temperatūrą iki kūno temperatūros.
* Nosį, ausis ir veidą lėtai atšildyti kambario temperatūroje,  gerti šiltą, karštą arbatą. Iki miego likus 10 minučių ant skruostų galima užsidėti šiltą ramunėlių arbatos kompresą, o vėliau patepti drėkinamuoju kremo sluoksniu.
* Kai stipriai nušalusi vieta atsigauna, odą reikia patepti riebalais (aliejumi, taukais) ir laikyti šiltai. Šiltai aprištą galūnę reikia laikyti pakeltą, kad apmažinti skausmą ir apsaugoti nuo komplikacijų.
* Kai oda parausta ir pajaučiamas dilgsėjimas, vadinasi atsistato kraujotaka.
* Jeigu odos spalva ilgai neatsistato ir išlieka melsva, galima įtarti, kad yra pažeisti gilieji audiniai. Tokiu atveju reikia kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą.
* Kai nušalimas yra, arba įtariama, kad yra III-IV laipsnio, nušalusią vietą reikia sutvarstyti steriliu tvarsčiu, susukti į šiltą antklodę, duoti nukentėjusiajam karštos arbatos ir nuskausminamųjų ir skubiai vežti į gydymo įstaigą dėl iškilusio pavojaus sveikatai ir nukentėjusiojo gyvybei.
    
Draudžiama!
* Nušalusią vietą trinti sniegu ar šiurkščiu audiniu (pirštine), nes galime pažeisti odą ir įnešti infekciją.
* Atšildyti nušalusią vietą karštu vandeniu, laikyti prie atviros ugnies, nes per greitas odos atšilimas didina skausmą ir netolygiai plečia kraujagysles, ko pasekoje gali susidaryti trombai ir gilųjų audinių apmirimas.
 Rekomenduojama:
* Vilkėti medvilninius arba termo apatinius rūbus ir vilnonius megztinius, vilkėti vėjo neperpučiamą striukę, paltą.
* Dėvėti šiltą kepurę ar kitą galvos apdangalą, apsivynioti vilnoniu šaliku.
* Avėti bent dvejas kojines (medvilnines ir vilnones), avėti tokio dydžio žieminius batus, kad koja nebūtų apspausta, kad lengvai būtų galima judinti kojų pirštus.
* Pirštines geriausiai tinka dvigubos ir kumštinės.
* Bent prieš pusvalandį atviras kūno vietas (veidą) patepti riebiu kremu, išsisegti auskarus.
* Su savimi turėti termosą karštos arbatos, pastoviai judėti, o ne stovėti vienoje vietoje.
* Pasirūpinti, kad rūbai būtų sausi.

Smagiai ir šiltai pramogaukite, saugokite save ir būkite sveiki!

Laima Miežienė
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Facebook
Atgal