Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Birželis
    2019     
Pasaulinę NERŪKYMO dieną minintSpausdinimo versija

 

  2016 metais visose Lietuvos savivaldybėse, taip pat ir Pakruojo, buvo atliekamas mokyklinio amžiaus 5, 7 ir 9 (pirmų gimnazijos) klasių mokinių gyvensenos tyrimas (jis atliekamas kas 4 metai). Didelis dėmesys buvo skiriamas moksleivių psichotropinių medžiagų ir alkoholio vartojimui bei tabako gaminių bei elektroninių cigarečių rūkymui. Apibendrinus šio tyrimo rezultatus nustatyta, kad Pakruojo rajono ugdymo įstaigų 5, 7 ir 9 klasių moksleiviai beveik 5 proc. dažniau, nei vidutiniškai Lietuvoje, per paskutines 30 dienų vartojo tabako gaminius ir / arba elektronines cigaretes (LT- 12,8 proc., o Pakruojo – 17,1 proc. moksleivių). Pastebėta, kad rizikingas elgesys savivaldybės ugdymo įstaigose tendencingai augo pagal jaunuolių amžių. Jeigu penktokų rūko 5 proc., tai devintokų skaičius didesnis – 31 proc.

 Prieš porą metų atlikus suaugusiųjų gyventojų gyvensenos tyrimą Pakruojo savivaldybėje buvo nustatyta, kad per paskutines 30 d. kasdien tabako gaminius rūkė 12,7 proc. respondentų, o elektronines cigaretes – 1 proc., kai tuo tarpu Lietuvoje atitinkamai 12,7 proc. ir 1,1 proc. apklaustų  respondentų.

  Rūkymas visame pasaulyje išlieka didžiulė visuomenės sveikatos problema. Kasmet pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta beveik 6 milijonai žmonių. Medikai teigia, kad tabako rūkymas - tai labiausiai paplitusi priklausomybės liga. Nikotinas veikia ne tik plaučius ir kvėpavimo takus, bet ir širdį, ir kraujagyslių sistemą, atmintį, budrumą, raumenų veiklą, sukelia nuotaikos pokyčius. Neretai  rūkymo sukeliamos ligos ir sveikatos sutrikimai būna gan pavojingi ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenais, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Jos nusėda kvėpavimo takuose ir gali sukelti vėžį ir plaučių ligas, silpnina imuninę sistemą. Nėštumo metu rūkant, nikotinas lengvai pereina placentos barjerą ir kaupiasi vaisiaus serume (padidina naujagimių mirštamumą, sukelia priešlaikinį gimdymą, sulėtėja vaisiaus augimas ir naujagimiai gimsta mažesnio svorio). Rūkymas sukelia ir didžiules neigiamas ekonomines, aplinkosaugos ir socialines pasekmes.

  Didėjanti visuomenės netolerancija rūkančiojo atžvilgiu (nerūkymo zonų atsiradimas, draudimas rūkyti kavinėse ir pan.), leidžia susimąstyti apie tabako daromą žalą ne tik aplinkiniams, bet ir savo sveikatai bei piniginei. Todėl nusprendę gydytis, žinokite, kad priklausomybė nuo tabako gydoma dviem būdais: konsultacijos forma ir / arba medikamentais. Norint mesti rūkyti, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į visuomenės sveikatos biure dirbančius specialistus. Kartu ir kiekvienas asmeniškai ieškokime galimybių įveikti priklausomybę, o ne priežasčių pataikauti savo silpnybėms ir toliau žalojant savo ir šalia esančių sveikatą.

 

Laima Miežienė

Visuomenės sveikatos biuras

 

 

Facebook
Atgal
meras
SAULIUS MARGIS