Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Rugpjūtis
    2019     
Mažo Linkuvos miesto didžiulė šventėSpausdinimo versija

     Liepos 19–21 dienomis pasipuošusi gėlių kompozicijomis Linkuva atšventė Švč Mergelės Marijos Škaplierinės (vietos žmonių vadinama Škaplierna) atlaidus ir gausiais renginiais pažymėjo paties miesto gimtadienį. Centrinė aikštė ir gatvelės aidėjo nuo gyventojų ir svečių linksmų balsų, džiaugsmingų pasisveikinimų, dainų, šokių, fejerverkų. Kiekvienoje miesto erdvėje vis kažkas vyko: įdomios parodos, susitikimai, varžybos, koncertai, rimties ir susikaupimo kvietė Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia, į jaunystės prisiminimų labirintus viliojo pernai metais šimtmetį atšventusi Linkuvos gimnazija, jos jauki aplinka.
     „Švęsdami šventes ir minėdami svarbius įvykius, dažnai prisimename praeitį, didingus protėvių darbus ir žygdarbius. Mes, linkuviai, galime didžiuotis mūsų krašte gyvenusiomis ir tebegyvenančiomis iškiliomis asmenybėmis, kurios įkvepia kurti gražesnę Linkuvą. Semdamiesi stiprybės iš garbingos praeities, saugokime tai, ką esame perėmę iš gyvenusių prieš mus, branginkime vertybes, kurių siekė ir kurias gynė ankstesnės linkuvių kartos, kad turėtume ką perduoti tiems, kurie čia gyvens po mūsų“, – sakė Linkuvos seniūnė Gitana Pašiškevičienė per oficialiąją šventės dalį Vienybės aikštėje.  
     Šventinė programa prasidėjo trijų parodų pristatymais: Vilniuje gyvenančios, jau ne vieną parodą gimtajame mieste surengusios Rimos Briškaitės molio paroda „Molis kitaip...“, respublikinio projekto „Raudona lieka 2019“ kūrybinių darbų paroda ir Linkuvos KC projekto „Linkuvos menų arka“ tapybos plenero paroda „Kuždesiai apie Linkuvą“. Visų parodų tematika susijusi su Linkuva, jos paprastu, bet įstabiu grožiu. Molis, toks būdingas žiemgališkai Linkuvos apylinkių žemei, Rimos rankų palytėtas atgijo grubokomis, bet subtilaus žavesio turinčiomis formomis, laukų ir miškų spalvomis. Bažnyčioje eksponuojami tapybos darbai skaudžiu raudoniu liudijo miestelio istoriją, jos architektūros trupančias sienas. Paslaptinga, vasariškai lengva ir šviesi, organiškai įsikomponavusi į Linkuvos parko žalumą stebino pakruojiečių dailininkių paveikslų ekspozicija – kūrybiškos moterys Linkuvą matė romantišką, švelnių pastelinių spalvų, viltingą.     Išlaikyti kultūrinį paveldą, tradicijas, išsaugoti atmintyje tai, ką besisukantis istorijos ratas negrįžtamai gabena į būtąjį laiką, – patriotų ir šviesuolių, savo tėvynės mylėtojų misija. O tokių garbingų žmonių Linkuva turi – jie kiekvienais metais pradžiugina kraštiečius ir svečius savo įgyvendintomis idėjomis, prasmingais darbais.
     Penktadienio pavakare Linkuvos miesto parke linkuviai ir svečiai dalyvavo atidengiant medžio drožėjo Eugenijaus Rimdžiaus skulptūrą išnykusiems Linkuvos apylinkių kaimams priminti.    Tautodailininko sukurtoje medžio kompozicijoje įrėžta 40 kaimų pavadinimų, kurie jau tik senolių atmintyje ir pasakojimuose gyvi. Bagdoniškiai, Šiaudiniai, Višeikiai, Vorlaukis, Kerkšnis, Skėreliai, Ziniūnai ir daugelis kitų – tai ne vien pavadinimai, tai buvę žmonių gyvenimai. Kaip sakė paminklo atidengime dalyvavęs linkuvis kalbininkas, Seimo narys Stasys Tumėnas, Vilniaus Lietuvių kalbos instituto kartotekose saugoma per 700 000 dar „gyvų“ vietovardžių ir per 300 000 tokių, kuriuose jau nebėra gyventojų: jie išnykę su pokario viensėdžių naikinimu, dėl melioracijos ir sodybų naikinimo politikos. Seimas 2019-uosius paskelbė Vietovardžių metais. Ir galima tik didžiuotis, kad iniciatyvos šitaip įamžinti išnykusius vietovardžius ėmėsi Linkuvos kultūros centro direktorius Methardas Zubas, miesto seniūnė Gitana Pašiškevičienė, o mintį pavertė kūnu tautodailininkas E. Rimdžius ir jo pagalbininkai. Savivaldybės vicemeras Virginijus Kacilevičius išsakė viltį ir tikėjimą, kad bendri darbai ir siekiai gali bent kiek sustabdyti laiko ratą, išreiškė didžiulę pagarbą ir padėką šios idėjos sumanytojams ir įgyvendintojams. „Laikas daug ką nusineša į užmarštį, taip jau yra. Ir garbė tiems, kurie palieka tokius prasmingus darbus. Tai laiškai į ateitį... ant akmens, medžio, koplytėlės, eilėrašty“, – sakė linkuvis. Kūrinį, įprasminantį žmogaus gyvenimo virsmą ir atminties svarbą, pašventino Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios klebonas Tomas Janavičius. Po jautrių pasisakymų visų susirinkusiųjų širdis sujungė folkloro ansamblio „Linkava“ daina.  
     Antroji šventės diena buvo kupina judesio ir muzikos: vieni bandė sėkmę žvejyboje, kiti rungėsi sporto varžybose, džiaugėsi rajono meno kolektyvų paruoštais koncertais, patys šoko ir dainavo. Oficialiojoje šventės dalyje dalyvavo ir politikai: sveikinimus ir padėkas linkuviams dalijo Seimo nariai Stasys Tumėnas, Arūnas Gumuliauskas, savivaldybės vadovai Saulius Margis, jo pavaduotojas Virginijus Kacilevičius ir administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė, atstovaujanti Seimo nariui Antanui Matului savivaldybės tarybos narė Erika Kižienė, pasisakė žurnalistė Rūta Janutienė, kandidatai į Seimo narius Saulius Gegieckas, Liudas Jonaitis, Ingrida Venciuvienė, kunigas Tomas Janavičius ir kiti svečiai.     Savivaldybės vadovo padėkos įteiktos Genutei Pranulienei, Vidmantui Pėželiui, Albinui Vrubliauskui, seniūnijos nominacijos – žvejų klubui ,,Beržtalis“ ,,Už kaimynų draugystę“; Eugenijui Rimdžiui – ,,Už istorijos įamžinimą“; Rimai Briškaitei – ,,Už ištikimybę gimtajam kraštui“; Izoldai Žagrakalienei – ,,Už iniciatyvą ,,Raudona lieka“; Rūtai Valionienei – ,,Už meilę menui“; nominacija „Liepos 20 dieną gimusiam“; sveikinimas abiturientei Austėjai Makarevičiūtei už puikias anglų kalbos žinias, padėka Aelitai Garalevičienei. Šventės organizatoriai dėkojo rėmėjams ir visiems prisidėjusiems ruošti šventę, džiaugėsi svečių gausa ir aktyviu dalyvavimu renginiuose.
     Sekmadienis vėl buvo dosnus sielos atgaivos. Be to, kad miesto bažnyčioje vyko iškilmingos Šv. mišios, kurių vienas laikė vyskupas Eugenijus Bartulis, atsivėrė dar viena miesto kultūrinė erdvė – Linkuvos KC kieme atidengtas ir pašventintas dekoratyvinis ženklas „Vieversiui – žemdirbio draugui“. Pakruojo rajonas – žemdirbių kraštas. Todėl prasminga Komiteto Linkuvos 500 metų sukakčiai paminėti pirmininko Vytauto Didžpetrio iniciatyva pagerbti žemę dirbančius šio mažo paukštelio dekoratyviniu ženklu buvo išgirsta. Architektas Liucijus Dringelis, skulptoriai Algirdas Bosas ir Jonas Mackevičius įgyvendino gražią mintį. Ženklą atidengė savivaldybės meras S. Margis, vicemeras V. Kacilevičius, Linkuvos seniūnė G. Pašiškevičienė, Linkuvos KC direktorius M. Zubas, V. Didžpetris, architektas L. Dringelis.     Šventės baigiasi. Tačiau gera, kad lieka tikėjimas ir viltis, jog taip, kaip pamažu atgyja Linkuvos karmelitų vienuolyno pastatas, atgis ir mažųjų regionų miestų ir miestelių gyvenimai ne vien švenčių metu, bet ir kasdienai. Tegul mus jungia mūsų protėviai, jų istorija, tradicijos. Tegu mus jungia jų atminimas ir tai, ką mes turime šiandien, tegu mus jungia bendrystė ir noras dirbti savo kraštui ir jo ateičiai.  

Kultūros, paveldo ir viešųjų ryšių skyrius
Nuotraukos R. Pupinytės.

Daugiau nuotraukų rasite Vidmanto Pėželio Facebook paskyroje

Facebook
Atgal
meras
SAULIUS MARGIS