Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
29300102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Liepa
    2020     
Informacija apie dvinarį mokestį už atliekų tvarkymąSpausdinimo versija

Kam naudojami gyventojų mokesčiai už atliekų tvarkymą
Vietinėje žiniasklaidoje vis garsiau skelbiama, kad nuo kitų metų Šiaulių regione keisis mokesčio už atliekų tvarkymą apskaičiavimo tvarka. Bus taikomas dvinaris mokestis, kuris skaičiuojamas pagal du dydžius – pastovųjį ir kintamąjį. Kyla klausimas: kam reikalinga naujoji tvarka? Už ką aš sumokėsiu mokėdamas pagal naująją tvarką?

Ar reikalingas dvinaris mokestis
Aplinkos ministerijos aiškinimu, jau nuo 2013 m. buvo bandoma įvesti naują atliekų tvarkymo dydžio nustatymo metodiką, tačiau nuolat vykstant diskusijoms tarp Vyriausybės ir savivaldybių, metodika buvo koreguota pervadinta į taisykles, pakeistas Atliekų tvarkymo įstatymas ir terminas nusitęsė iki 2017 metų pradžios.

Specialistų vertinimu, būtų klaidinga delsti įvesti naująją tvarką. „Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisyklių taikymo atidėjimas iš esmės reikštų, kad atliekų tvarkymo paslauga gyventojams ir toliau išliktų vienintele paslauga, kuri neturi nustatytų kainodaros principų, nebūtų skaidriai apskaičiuojami mokesčiai ir toliau gyventojai nežinotų už ką moka, kaip tai atsispindi gyventojų nuolat siunčiamuose skunduose Aplinkos ministerijai, kuriuose prašoma atskleisti informaciją kuo vadovaujantis jiems apskaičiuotos rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą“ – teigia Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų valdymo skyriaus vedėja Laura Zukė.

VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro Rinkliavos tarnybos vadovo Manto Tamošiūno nuomone, mokesčio už atliekų tvarkymą skaidymas į dvi dalis paskatins gyventojus atsakingai rūšiuoti atliekas: „Taikant dvinarį mokestį už atliekų tvarkymą, per pastoviąją rinkliavos dalį kiekvienas regiono gyventojas prisidės prie būtinųjų atliekų tvarkymo sistemos sąnaudų padengimo, o už kintamosios dalies dydį bus atsakingi patys gyventojai – kuo labiau rūšiuos, tuo mažiau reikės mokėti už savo sukauptas šiukšles“.

Už ką sumoka rinkliavos mokėtojai
Šiaulių regione komunalinių atliekų tvarkymo finansavimo sistema paremta dvejais pagrindiniais principais: „teršėjas moka“ ir „būtinųjų sąnaudų padengimo“ principu. Pagal pirmąjį principą kiekvienas atliekų turėtojas privalo apmokėti atliekų tvarkymo išlaidas.

Pagal naująsias Rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisykles, šiuo metu galiojantis rinkliavos mokėtojų skirstymas į gyventojus ir juridinius asmenis pasikeis – bus apmokestinami visų nekilnojamojo turto objektų savininkai pagal turto paskirtį.

Šiaulių regiono gyventojai, sumokėdami kasmetinį mišrių komunalinių atliekų sutvarkymo mokestį, tiesiogiai prisideda prie būtinųjų atliekų tvarkymo sąnaudų padengimo. „Naujai įsigaliojusiose rinkliavos dydžio nustatymo taisyklėse kaip būtinosios įvardijamos sąnaudos, be kurių neįmanoma įgyvendinti komunalinių atliekų tvarkymo tikslų, uždavinių ir konkrečių priemonių. Tai ir mišrių atliekų surinkimo ir vežimo sąnaudos, didelių gabaritų, žaliųjų atliekų surinkimo, tvarkymo ir aikštelių naudojimo sąnaudos,  buities pavojingų, uždarytų sąvartynų priežiūra, regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno eksploatavimo, infrastruktūros atnaujinimo, sistemos administravimo sąnaudos“ -  kam naudojama iš gyventojų surinkta rinkliava aiškina ŠRATC Rinkliavos tarnybos vadovas Mantas Tamošiūnas.

Taikant pagal naują tvarką nustatytą rinkliavą už atliekų tvarkymą, būtinosios sąnaudos bus dengiamos taikant pastoviąją ir kintamąją mokesčio dalį. Specialistai prognozuoja, kad 70 proc. visos sumos sudarys nuo komunalinių atliekų kiekio nepriklausančios atliekų tvarkymo sąnaudos, ir 30 proc.  bendros sumos sudarys nuo individualiai sutvarkomo atliekų kiekio priklausančios sąnaudos. Numatoma, kad mokestis už atliekų tvarkymą Šiaulių regiono savivaldybėse didės apie 20 proc., tačiau mokesčio pokytis nėra tiesiogiai susijęs su dvinare rinkliava: „Dvinarė mokesčio sistema tik reglamentuoja visos atliekų tvarkymo sistemos sąnaudų padengimo tvarką, nurodo, kaip turi būti skaičiuojamas mokestis kiekvienam nekilnojamojo turto savininkui. Būtinųjų sąnaudų didėjimas neišvengiamas dėl dviejų priežasčių – šiais metai pradėtas taikyti Vyriausybės įvestas mokestis už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis komunalinėmis atliekomis. Už kiekvieną į sąvartyną pašalintą toną atliekų reikės dvejus metus mokėti 3 Eur, 2018 metais – 5 Eur, 2019 metais – 21,72 Eur, o nuo 2020 metų -27,51 Eur. Taip pat Šiaulių regiono nepavojingų atliekų sąvartyne pradėjus veikti mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiams, atsirado atliekų apdorojimo ir galutinio sutvarkymo sąnaudos. Tad ar būtų įvestas dvinaris mokestis, ar liktų senasis apskaitymo modelis – atliekų tvarkymo paslaugos brangsta“  - teigia  ŠRATC Rinkliavos tarnybos vadovas Mantas Tamošiūnas.

ŠRATC reportažai apie dvinarį mokestį už atliekų tvarkymą:

VŠĮ "Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras"

Facebook
Atgal