Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Vaikų sveikatą tikrinkime jau dabar Spausdinimo versija

Primename tėveliams, kad vasarą su vaiku reikia apsilankyti pas šeimos ar vaikų ligų gydytoją dėl jo profilaktinio sveikatos tikrinimo, jei tai buvo nepadaryta anksčiau. Vaikų sveikata profilaktiškai privalo būti tikrinama kiekvienas metais sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytu periodiškumu. Už šias paslaugas mokėti nereikia.

Lankančių ugdymo įstaigas (ikimokyklinio ugdymo įstaigas, bendrojo ugdymo mokyklas, neformaliojo vaikų švietimo mokyklas, formalųjį švietimą papildančio ugdymo mokyklas) vaikų tėvai ar globėjai lankomai ugdymo įstaigai turi pateikti Vaiko sveikatos pažymėjimą, išduotą ne anksčiau kaip prieš metus. Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos.

Kai vaiko sveikata tikrinama paskutinę akimirką ir kai už gydytojo kabineto durų laukia tėvelių su savo atžalomis eilė, nuodugniai patikrinti vaiko sveikatą ir suteikti išsamias rekomendacijas yra sudėtingiau. Gydytojas, nustatęs ir įvertinęs  rizikos vaiko ar paauglio sveikatai veiksnius (neracionalią mitybą, fizinio aktyvumo stoką, žalingų įpročių, t. y. rūkymo, alkoholio ir kt. vartojimo pradmenis, saugaus elgesio taisyklių transporto priemonėse ir keliuose bei vandens telkiniuose nesilaikymą ar kt.), esamą fizinę bei psichikos sveikatos būklę, gali siųsti vaiką kitų reikiamų specialistų konsultacijos, paskirti reikalingus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus. Tokie išsamūs tyrimai – puiki proga įsitikinti, kad vaikas iš tiesų kuo ilgiau galės išlikti sveikas arba jam bus laiku skirtas reikiamas ištyrimas ar gydymas.

Ar papildomi tyrimai konkrečiam vaikui konkrečiu atveju reikalingi, sprendžia sveikatos priežiūros specialistai, kurie visais atvejais turi parinkti tokius diagnostikos ir gydymo metodus, kurie labiausiai atitiktų nepilnamečio interesus, atsižvelgdami pirmiausia į nepilnamečio, taip pat į jo atstovų valią. Jeigu yra nesutarimų tarp paciento iki 16 m. ir jo atstovų, diagnostikos ir gydymo metodus parenka gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus. Reikėtų prisiminti, kad kiekvienas tyrimas vaikui gali sukelti stresą.

Visais atvejais sveikatos priežiūros specialistas (gydytojas, slaugytojas, burnos higienistas, logopedas, kineziterapeutas ir kt.) turi pateikti rekomendacijas vaikui ir jo atstovams dėl fizinio krūvio, racionalios mitybos, kalbos lavinimo, regos, vengtinų alergenų, saugaus elgesio kelyje bei transporto priemonėse, traumų, nudegimo  ir smurto, žalingų įpročių profilaktikos ir kt.. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gydytojas, slaugytoja arba medicinos registratorė turėtų nurodyti kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti, iškilus neaiškumams, gydytojo ar asmens sveikatos priežiūros įstaigos nedarbo metu. Ši informacija yra labai svarbi ir vaikų sveikatos specialistams, ir švietimo bei ugdymo įstaigoms.

Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma 027-1/a) išduoda asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tereikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Vaiką iki 16 metų amžiaus pas gydytoją turi lydėti vienas iš tėvų ar globėjų.

Kiekvieno kasmetinio apsilankymo metu gydytojai pagal vaiko amžių įvertina:
kalbą, psichomotorinę raidą (1–4 gyvenimo metai), regėjimą (1–17 m.), klausą (1–7 m.), atramos judamąjį aparatą (1–17 m.), kraujo tyrimą (2–17 m.), šlapimo tyrimą (2–17 m.), ūgį, svorį (5–17 m.), elektrokardiogramą (EKG) (5–7 m.), arterinį kraujo spaudimą (AKS) (5–17 m.), psichikos sveikatos būklę (8–17 m.), mitybos ir higienos įgūdžius (8–11 m.), gliukozės kiekį kraujyje (12–17 m.).

Vaikui, jo tėvams ar globėjams slaugytoja arba burnos higienistas jau nuo pirmojo dantuko išdygimo turi paaiškinti, kaip elgtis, kad dantų ėduonis neišsivystytų (kaip valyti, prižiūrėti dantukus, kokie gėrimai ar maistas gali jiems pakenkti ir kt.),
Pažymėjime būtinai užpildomos visos nurodytos grafos: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas bei kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė, individualios rekomendacijos dėl fizinio krūvio, alergenų ir kt.

Siekiant užtikrinti, kad bent 1 kartą per metus tėveliai nuvestų vaiką pas gydytoją odontologą dėl jo dantų ir sąkandžio būklės tikrinimo, 2013 m. buvo patvirtinta patobulinta Vaiko sveikatos pažymėjimo forma, kurios dalį turi užpildyti ir gydytojas odontologas. Jis turi įrašyti dantų ėduonies (karieso) pažeistų, plombuotų ir iškritusių (išrautų) dantų skaičių. Vaiko sveikatos pažymėjimas turi būti išduodamas visiems vaikams nuo 0 iki 18 metų amžiaus. Jei dar mažam vaikui nėra išdygusio nė vieno danties, odontologas turi apie tai parašyti pažymėjime.

Kadangi, remiantis odontologijos mokslo išvadomis, kiekvienam žmogui yra rekomenduojama vieną ar du kartus per metus atvykti pas burnos higienistą arba pas gydytoją odontologą dėl profilaktinio dantų ir burnos būklės tikrinimo, tikimasi, kad vaikai ir paaugliai, atvykdami  bent kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti sveikatos ir gauti pažymėjimą, bus išmokyti ir higieninių įgūdžių bei išvengs vidutinio ar sunkaus dantų pažeidimo dėl ėduonies (karieso), bus sutaupyta lėšų dantų gydymui apmokėti.

Vaiko sveikatos pažymėjime nurodytą informaciją išanalizavę mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai turėtų patarti pedagogams ir tėvams, į ką atkreipti dėmesį organizuojant ugdymo procesą.
Mokyklos vadovas ar jo įgaliotas asmuo užtikrina, kad mokiniai iki 18 metų ugdymo procese dalyvautų tik teisės akto nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir pateikę užpildytą Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus.  Pakruojo rajone 2009 m. sveikatą buvo pasitikrinę 95,82 proc. vaikų lankančių mokyklas, 2010 m. - 98 proc., 2011m. - 97 proc., 2012 m. - 97 proc., 2013 m. - 95,8 proc.. Labai tikimės, kad šiemet sveikatą pasitikrins visi vaikai.
Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos.

Priimant vaiką į įstaigą, vykdančią ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą (toliau – įstaiga), ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a). Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant kontraindikacijų skiepams, į įstaigą nuo 2016 metų sausio 1 dienos toks vaikas nebus priimamas.
Į vaikų poilsio stovyklą priimami tik turintys Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027 1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus, ar jo kopiją vaikai.
Į vaikų sporto stovyklą priimami tik turintys galiojančią Sportuojančio asmens sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 061/a) ar jos kopiją.                                                                                               

Pagal SAM informaciją paruošė
Vilma Žuvininkienė
visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė,
atsakinga už vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą
Pakruojo VSB

Facebook
Atgal
meras
SAULIUS MARGIS
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031010203
Spalis
    2019