Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293001
Lapkritis
    2019     
Mokosi švietėjai – laimi senjoraiSpausdinimo versija

     Pakruojo švietimo centras,  apžvelgdamas  2018-2019 metais įgyvendinamo Erasmus+ KA1 projekto ,,Veiklų senjorams įvairovės ir kokybės užtikrinimas stiprinant švietėjų kompetencijas" veiklas, neabejodamas teigia, kad veiklos išryškina tiesioginę sąsają tarp suaugusiųjų švietėjų tobulinamų kompetencijų, įgyjamos patirties ir   senjorų gyvenimo džiaugsmo, augančio pasitikėjimo savimi, įtikėjimo, kad amžius tikrai ne kliūtis mokytis užsienio kalbos.

Mokymasis ir veiklų senjorams inicijavimas  

    Projekto įgyvendinimo metu psichologė Inga Jankauskienė dalyvavo kvalifikacijos tobulinimo seminare „Emocinis intelektas“ (angl. Emotional Intelligence) DOREA institute Limasolio mieste, Kipre. Čia mokytasi apie emocijų ugdymą, aptarti konkretūs pratimai, padedantys puoselėti norimas savybes, kiekvienoje situacijoje gelbstintis sąmoningumas ir emocinis stabilumas. Mokytasi technikų, kurios  naudingos dirbant su asmenimis, norintiems gyvenime patirti dar daugiau jo atspalvių, realizuoti savo sumanymus bei mėgautis kiekviena gyvenimo akimirka.

    Metodininkė Rima Leimontienė  dalyvavo  ,,The English Language Centre“ (Brighton, Jungtinė Karalystė) organizuotuose  kursuose ,,Anglų kalbos mokymo aspektai“ (,,Aspects of Teaching English“) bei   vyko į dėstymo vizitą Pieksamaki suaugusiųjų švietimo centre (Suomija).  Kursų metu domėtasi ir dėstymo pagyvenusiems žmonėms subtilybėmis. Vizito Suomijoje metu kartu su kuratore Satu Radcliffe aptarti senjorų anglų kalbos mokymosi ypatumai (kartojimo veiklos, normuotas medžiagos pateikimas, netgi tinkamas patalpos paruošimas (pavyzdžiui, sėdima taip, kad lenta, projektorius būtų tik tiesiai prieš auditoriją ir nei vienam dalyviui nereikėtų pasukti galvos, varginti kaklo), vesti užsiėmimai įvairaus mokymosi lygmens senjorų grupėms, pritaikant sukauptą medžiagą bei mokymais Braitone praturtintą patirtį.

    2018 m. lapkričio  – 2019 m. balandžio mėnesiais  suaugusiųjų švietėjos organizavo emocinės sveikatos stirinimo  ir anglų kalbos mokymus Trečiojo amžiaus universiteto klausytojams Pakruojyje.  

Emocinės sveikatos stiprinimas

    Emocinės sveikatos stiprinimo paskaitos pasiekė 52 Pakruojo senjorus. Pastarieji mokėsi atpažinti emocijas, streso įveikos būdų. Pavyzdžiui, vienas jų, kai namuose prieš veidrodį reikėjo garsiai sau  pasakyti dešimt komplimentų, labiausiai patiko moterims. Mokytasi didinti psichologinį atsparumą, kontroliuoti ir tinkamai reikšti susikaupusias neigiamas emocijas. Kalbėtasi apie savipagalbą ir pozityvų mąstymą.

    Į paskaitas senjorai rinkosi gausiai, su džiugia nuotaika, turėdami klausimų ir ieškodami patarimų, pavyzdžiui, kaip sutarti su sūnumi ir marčia anūkų auklėjimo klausimais. Mokymų metu jie  prisiminė ir aptarė džiugias vaikystės akimirkas, švenčių reikšmę, bendravimo ir dalinimosi naudą, meilę sau, teigiamų emocijų svarbą. Susitikimai organizuoti kūrybiškai: senjorai klausėsi pasakos apie emocijų kilmę, žiūrėjo ir aptarė animacinius filmukus iš serijos „Never Give Up“ („Niekada nepasiduok“). Taip buvo lengviau pradėti kalbėtis apie emocijų reikšmę. Klausytasi ir alegorijų, mokančių empatijos ir atjautos. Dalintasi  išmintimi, tikrais pasakojimais, keliančiais teigiamus išgyvenimus.

    Senjorai ne tik mokėsi, bet ir atidžiai klausėsi vieni kitų, siūlė savo patarimus. Mokymų lankytojai buvo labai stropūs ir smalsūs studentai, jiems įdomias ir naudingas mintis žymėjosi užrašinėse, entuziastingai atliko praktines užduotis: grupelėse vaidino skirtingas emocijas, nagrinėjo pateiktas situacijas, ieškojo klaidų, gavę ištraukas iš pateiktų dialogų.

Anglų kalbos įgūdžių gilinimas

    Užsiėmimuose ,,Bendravimo anglų kalba gebėjimų lavinimas“  dalyvavo 20 Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų. Besimokiusieji aptarė anglų kalbos abėcėlės pritaikymo praktinėse situacijose galimybes (pavyzdžiui, kai reikia išsiaiškinti pašnekovo neaiškiai ištartų ar nežinomų žodžių reikšmę), mokėsi susipažinti su kitu asmeniu, susikalbėti parduotuvėse, užsisakyti prekes internetu, papasakoti apie mėgstamus dalykus  ir šventes, savo šeimą. Senjorų pageidavimu daugiau laiko skirta kelionių ir orientavimosi mieste, laiko nusakymo, sveikatos temoms.

    Kiekvieną užsiėmimą stengtasi praturtinti sužaidybintomis, prie realaus gyvenimo priartintomis situacijomis. Pavyzdžiui, mokydamiesi save pristatyti, susipažinti su kitais žmonėmis, senjorai ,,išvyko“ į tarptautinę konferenciją, vienas kitam parengė vizitines korteles.

    Dėstant buvo pasirenkamas lėtesnis tempas ir daugiau laiko skiriama kartojimui, mokantis naujų žodžių ar frazių vadovaujamasi principu ,,Less is more“ (,,Mažiau yra daugiau“). Daug dėmesio skirti ir palaikančios emocinės aplinkos sukūrimui: negailima komplimentų, skatinama pasidžiaugti kolegų sėkme (pavyzdžiui, paploti po dialogų, namų darbų pristatymų), skatinamos iniciatyvos namų darbus ruošti poromis, pagelbėti vienas kitam.

    Nors senjorų mokymosi ypatumus aptariantys praktikai nerekomenduojama organizuoti daug judėjimo reikalaujančių užduočių, pastebėta, kad mokymosi, priartinto realioms situacijoms, atmosferai kurti tokių veiklų neverta atsisakyti. Senjorai noriai įsitraukė į vaikščiojimo patalpoje reikalaujančias užduotis, kai reikėjo vieni kitus apklausinėti, užpildyti klausimynus, dalyvauti trumpuose pokalbiuose keičiant porininkus. Jiems patiko ir netradicinės priemonės, pagelbėjusios mokantis žodžių, frazių. Tam buvo naudojamos A5 formato lentelės, ant kurių galima rašyti baltai lentai skirtais žymekliais ir nuvalyti kempinėle (dėstytojos Jade Blue kursų Braitone metu pristatyta idėja, priemonės įsigytos iš https://www.123learning.co.uk).

Atsiliepimai

    Apibendrindami savo mokymąsi, senjorai dalinosi savo pastebėjimais, kodėl jie noriai lankė paskaitas, laukė emocinės sveikatos stiprinimo susitikimų. Išsakytos mintys: susitikimai, dėmesys, meilė, rūpestis ir pagarba jiems kelia pasitikėjimą savimi, ugdo savigarbą, suteikia galimybę pasikalbėti, ištraukia juos iš rutinos ir nuobodulio, daro juos įdomius, tokius pat kaip ir jaunystėje. Mokymasis padėjo jiems atsipalaiduoti, atpažinti savo ir artimųjų jausmus bei emocijas, suprasti vieniems kitus ir padėti sau.

    Senjorai teigė, kad anglų kalbos užsiėmimų temos buvo naudingos ir praktiškos, žadino susidomėjimą, o motyvacija mokytis anglų kalbos tikrai padidėjo. Nors mokytasi kalbos, tačiau susitikimai jiems irgi suteikė daugiau pasitikėjimo savimi, buvo smagu bendrauti ir bendradarbiauti. 

    Tokie atsiliepimai – dar vienas patvirtinimas, kad tik tobulėjantys, naujų įžvalgų ir įkvėpimo gaunantys suaugusiųjų švietėjai gali kurti įvairesnėmis, kokybiškesnėmis, poreikius atliepiančiomis veiklomis praturtintą mokymosi aplinką senjorams.

    Švietėjų mokymosi veiklos ir užsiėmimai senjorams organizuoti įgyvendinant Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro projektą ,,Veiklų senjorams įvairovės ir kokybės užtikrinimas stiprinant švietėjų kompetencijas" pagal Erasmus+ 1 pagrindinio veiksmo Asmenų mobilumas mokymosi tikslais (dotacijos sutartis Nr. 2018-1-LT01-KA104-046908).

Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centro metodininkė

Rima Leimontienė

Nuotraukos R. Leimontienės ir G. Jasiūnienės

Facebook
Atgal
meras
SAULIUS MARGIS