Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Dėl autentiškų vardų gramatinimoSpausdinimo versija

Valstybinė lietuvių kalbos komisija (toliau – VLKK) 2016 m. gegužės 26 d. priėmė protokolinį nutarimą Nr. PN-3 „Dėl rekomendacijos „Dėl autentiškų asmenvardžių gramatinimo“, reglamentuojantį galūnių dėjimą prie nelietuviškų asmenvardžių.

Kartu iš 60-ojo nutarimo išbrauktas 6 punktas ir pakeistos kelios šio nutarimo nuostatos (žr. nutarimą Nr. N-1 „Dėl Valstybinės lietuvių kalbos komisijos prie Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. birželio 19 d. nutarimo Nr. 60 „Dėl lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos“ pakeitimo“;

Atkreipkite dėmesį, kad:
Būtina rišliame tekste asmenvardžius gramatinti – jiems pridėti lietuviškas reikiamo linksnio galūnes.

Minėtais teisės aktais įteisinta, kad autentiški asmenvardžiai negramatinami, kai vartojami nerišliame tekste – ne sakinyje, ne žodžių junginyje: afišose, knygų antraštėse, adresuose, rekvizituose, sąrašuose, blankuose, skliaustuose šalia adaptuotų asmenvardžių ir pan.

Adaptuoti (užrašomi lietuviškais rašmenimis pagal apytikslį tarimą ir transkripcijos taisykles) asmenvardžiai ir vietovardžiai dažniausiai gramatinami ir kai teikiami nerišliame tekste.

Prie gramatinamų asmenvardžių dedamos lietuviškų daiktavardžių galūnės, dažniausiai tokios pat kaip prie adaptuotų formų, atsižvelgiant į autentiško asmenvardžio baigmens tarimą ir rašybos ypatumus.

Lietuviškos linksnių galūnės prie autentiškų asmenvardžių dedamos trimis būdais:

* po apostrofo (pvz.: Andreas (Andrėjasas) – Andreas’as, Andreas’o, Andreas’ui...),

* tiesiai prie baigmens (pvz.: Andreas – Andreasas, Andreaso, Andreasui...)

* keičiant baigmens balsę ar kitoje kalboje esančią galūnę sava galūne (pvz.: Walęsa – Walęsa, Walęsos, Walęsai...).

Po apostrofo galūnės dedamos siekiant asmenvardžio tikslumo. Kai tikslumas nėra svarbus ir siekiant grafinio paprastumo, jos dedamos tiesiai prie baigmens arba jį keičiant.

Pasak minėtų teisės aktų rengėjų, teksto autorius turi apsispręsti, koks variantas yra tinkamas jo kuriamam ar verčiamam tekstui. Pavyzdžiui, policijos apklausos protokoluose, teismų dokumentuose, ypač Europos Sąjungos teismų dokumentų vertimuose rašymas po apostrofo išsaugo tikslias autentiškas formas ir kartu suteikia galimybę laikytis gramatinimo reikalavimo.

Yra asmenvardžių tipų, kuriuose galūnė galima tik po apostrofo: taip gramatinami vyriški asmenvardžiai, kurie baigiasi priebalsiu, bet gale rašoma netariama raidė (pvz.: Blake’as, Chateaubriand’as), taip pat asmenvardžiai, kurie baigiasi dvibalsiu (adaptuoti su baigmenimis -ėjus, -ojus, pvz.: kilm. Hemingway’aus, Timofei’aus, Roy’aus).

Asmenvardžių gramatinimo nuostatų rengėjų nuomone, galūnių rašymas po apostrofo yra pagrindinis gramatinimo būdas: netgi nežinant asmenvardžio kalbinių ypatybių, taip gramatinant mažiausiai tikėtina, kad bus suklysta.

Rekomendacijose nustatyta, kokie asmenvardžiai rišliame tekste ar žodžių junginyje negramatinami, kokie gramatinami, o kokie gali būti gramatinami prireikus.

* Moterų asmenvardžių gramatinimas. Moterų pavardžių, besibaigiančių priebalsiu, negramatinimas išlieka kaip pagrindinis požymis, leidžiantis atskirti moterų pavardes nuo vyrų, bet tokie moterų vardai gali būti gramatinami, netgi su skirtingomis galūnėmis (pvz.: Doris – Doris’a, Doris’os arba Doris’ė, Doris’ės, taip pat Dorisa, Dorisos arba Dorisė, Dorisės).

* Latvių ir graikų vyriškų asmenvardžių galūnes galima dėti po apostrofo (pvz.: Ulmanis, Ulmanis’o, Ulmanis’ui...; Berziņš, Berziņš’o, Berziņš’ui...; Papadimos, Papadimos’o, Papadimos’ui...). Toks gramatinimo būdas pateikiamas tik kaip variantas šalia anksčiau įprasto galūnių keitimo lietuviškomis (pvz.: Ulmanis, Ulmanio, Ulmaniui...; Berziņš, Berziņio, Berziņiui...; Papadimos, Papadimo, Papadimui... ir pan. Nauja yra tai, kad bet kuriuo atveju šiems asmenvardžiams vardininko linksnio lietuviškos galūnės nepridedamos.

Parengta pagal VLKK rekomendaciją

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Gegužė
    2020