Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Sausis
    2021     
„Senelių darželis“ – bene vienintelis toks šalyje Spausdinimo versija


Linkuvoje duris atvėrė socialinių paslaugų srities naujovė – globos namai „Atokvėpis“. Naujai įrengtos patalpos yra dar vienas beveik du dešimtmečius skaičiuojančio Linkuvos socialinių paslaugų centro padalinys. Švelniai „seneliu darželiu“ nauja globos įstaiga pavadinama ne be reikalo – nuo šiol artimieji specialistams čia dienos ir trumpalaikei socialiniai globai gali patikėti savo senyvo amžiaus tėvus, senelius ar kitus giminaičius. „Senyvo amžiaus, ligų kamuojamų artimųjų slaugymas – sunkus darbas artimiesiems, nesuteikiantis nei laisvadienių, nei atostogų. Pasitelkus projektines lėšas ir socialinės srities specialistų idėjas pavyko įkurti globos namus, kur savo artimą galima palikti kelioms valandoms ar dienoms“,- pasakoti pradeda Pakruojo rajono savivaldybės socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė.

Linkuvoje, šalia kitų jau minėto socialinių paslaugų centro patalpų įkurti globos namai (buvusios vaistinės patalpose) tarsi užbaigė šių paslaugų padalinių kompleksą. Dar neįėjus į patalpas, lankytojai pastebės ir įvertins neįgaliesiems skirtą pandusą, naujai apšiltintas ir sutvarkytas išorės sienas, naujas duris ir langus.

„Atokvėpio“ vidus suskirstytas į maitinimo, poilsio ir užsiėmimų zonas. Kaip pasakoja socialinės rūpybos skyriaus vedėja D. Rutkevičienė, vienu metu čia vietos užteks 10-iai senjorų, juos prižiūrės 6 specialistai – socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai, slaugytojai, kineziterapeutas. Jaukiai įrengtuose 4 gyvenamuosiuose kambariuose – daugiafunkcės lovos, televizoriai, spintos, kiti reikalingi baldai. Kiekviename kambaryje įrengtas atskiras vonios kambarys, prie lovų – specialisto iškvietimo mygtukas, jei lankytojui staiga prireiktų pagalbos. Bendroje erdvėje įrengtas valgomasis, sumontuota virtuvinė įranga, atsipūsti galima ant minkštasuolių arba užsukti į užsiėmimų kambarėlį – piešti, lipdyti, kitaip kurti. Globos namų lankytojams tiekiamas karštas maistas, kurį gamina socialinių paslaugų centro virėjos.

Išskirtinė patalpa – multisensorinis kambarys, sujungiantis šviesas, garsus ir kvapus į bendrą terapiją. Čia sveikatintis galima masažo kėdėje, o taip pat stebėti besikeičiančius pasaulio kampelių vaizdus, klausytis raminančios muzikos. Remiantis specialistų nuomone ir sukaupta patirtimi, tokios naujausios technologijos padės ir fizinei, ir psichologinei būsenai.

Skaičiuojama, kad rajone ilgalaikės socialinės globos šiuo metu laukia daugiau negu 70-imt senjorų. Ieškoma įvairių sprendimų, kurie leistų bent šiek tiek išspręsti šią opią problemą, kol nėra sukurta pakankamai vietų tokiai ilgalaikei globai. „Senstant gyventojams ieškoma įvairių sprendimų. Dalį senjorų prižiūri lankomosios priežiūros specialistai – atėję per kelias valandas pagamina valgyti, pabendrauja, sutvarko namus. Dalis senjorų jau gyvena globos įstaigose, o su šiuo projektu mes tarsi atsigręžėme į senolių artimuosius. Juk kiekvienas turime savų rūpesčių, patys sergame, tvarkome įvairius reikalus, tad ateina dienų, kai būtinai reikia atsitraukti nuo artimojo“,- sako D. Rutkevičienė. Atsižvelgiama į tai, kad globos namų „Atokvėpis“ lankytojams priežiūra bus užtikrinama visą parą, čia galima palikti ir asmenis su įvairiomis sunkiomis negaliomis. Patalpos aprūpintos moderniais neįgaliųjų vežimėliais, tam pritaikyti ir vonios kambariai. Globos namai paslaugų neteiks tik savaitgaliais, o darbo dienomis jos bus prieinamos kiekvienam.

Į naujus globos namus investuota beveik 200 tūkst. eurų (iš jų Europos regioninės plėtros fondo lėšos – 111 tūkst. eurų) pagal bendrą Pakruojo rajono savivaldybės administracijos ir projekto partnerių iš Latvijos – Rundalės ir Iecavos savivaldybių – įgyvendintą projektą Nr. LLI-344 „Socialinė partnerystė – socialiai pažeidžiamų asmenų integracija į visuomeninį gyvenimą“ (Social Life). Pakruojo rajono savivaldybės administracija jai skirtą minėtą finansavimą panaudojo ne tik moderniems globos namų baldams ir kitai įrangai įsigyti, bet ir mikroautobusui nupirkti, neįgaliesiems skirtos sporto aikštelės lauke įrengimui, organizavo seminarus socialinėje sferoje dirbantiems darbuotojams, įvairius mokymus, užsiėmimus ir renginius socialiai pažeidžiamiems asmenims. Viso projekto įgyvendinimo metu įvairiose projekto partnerių organizuotose veiklose dalyvavo daugiau nei 600 socialiai pažeidžiamų asmenų.

Projektas Nr. LLI-344 SocialLife įgyvendintas pagal 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programą, bendra projekto vertė sudarė 447,8 tūkst. Eur, iš jų bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 380,3 tūkst. Eur.

Dalies pastato, kuriame įkurti naujieji globos namai, remonto darbai atlikti pagal kitą Pakruojo rajono savivaldybės administracijos įgyvendintą projektą. Šio projekto „Linkuvos socialinių paslaugų centro infrastruktūros atnaujinimas ir paslaugų plėtra“ įgyvendinimui buvo skirta 203 tūkst. eurų. Projektas įgyvendintas pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioritetą, jo įgyvendinimui reikalingos lėšos buvo skirtos iš Europos regioninės plėtros fondo (111,9 tūkst. Eur) bei rajono savivaldybės biudžeto (91 tūkst. Eur). Pakruojo rajono savivaldybės siekis kompleksiškai spręsti esančias problemas, pasitelkiant įvairių galimų fondų finansavimą labai pasiteisina – galutinis rezultatas yra kokybiškas ir atitinka būsimų naudotojų poreikius, todėl administracija sėkmingai vykdo jau keletą tokių kompleksiškų projektų, kuriais siekiama pilnai sutvarkyti visuomenei svarbius objektus.

Dėl koronaviruso plitimo grėsmės atsisakyta planuoto globos namų atidarymo renginio. Į pirmą patalpų apžiūrą atvyko savivaldybės vadovai – meras Saulius Margis, mero pavaduotojas Virginijus Kacilevičius, administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė, minėta savivaldybės socialinės rūpybos skyriaus vedėja Daiva Rutkevičienė, dalis šio socialinio skyriaus prie projekto įgyvendinimo prisidėjusių specialisčių.

Duris atvėrę naujos koncepcijos globos namai – naujovė, kurią, tikimasi, įvertins ir kuria pasinaudos rajono gyventojai. Ir šis padalinys tapo dar vienu tikslu, kurį įgyvendinti pavyko savivaldybės socialinės rūpybos, strateginės plėtros ir statybos skyrių specialistams bei Linkuvos socialinių paslaugų centro vadovės Reginos Vaičaitės koletyvui.

Mero padėjėja Simona Lipskytė
Autorės nuotrauka
Už šios informacijos turinį atsako Pakruojo rajono savivaldybės administracija.
Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.


Nuoroda į 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos svetainę www.latlit.eu.
Nuoroda į Europos Sąjungos oficialią svetainę www.europa.eu.

Facebook
Atgal