Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Spalis
    2020     
Ministrui išdėstyta pozicija dėl Pakruojo ligoninės veiklosSpausdinimo versija

Meras Saulius Margis, administracijos direktorė Ilona Gelažnikienė ir VšĮ Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris LR Sveikatos apsaugos ministerijoje susitiko su Sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga. Ministerija šiuo metu inicijuoja susitikimus su įvairių šalies savivaldybių ligoninių ir šių savivaldybių vadovais, siekiant aptarti asmens sveikatos priežiūros paslaugų atnaujinimą ir problemas.

Ministerijos atstovų teigimu, stebint asmens sveikatos priežiūros paslaugų atnaujinimą po šalyje atšaukto karantino, nustatyta, kad kai kurios šalies ligoninės nepasiekia nustatytų paslaugų suteikimo rodiklių. O šiuos nustato pati ministerija. Pavyzdžiui, Pakruojo ligoninė įpareigota pasiekti 80 proc. ambulatorinių (išrašius vaistų, ligonis gydosi namuose) ir 70 proc. stacionarinių (gydymas ligoninėje) paslaugų rodiklius. Atitinkamai pasiekta 73 proc. ambulatorinių ir 60 proc. stacionarių paslaugų. Ministerijos atstovai prašė pakomentuoti, kokios priežastys lėmė nustatytų rodiklių nepasiekiamumą.

Savivaldybės atstovai išdėstė Pakruojo ligoninės situaciją: pirmiausia, Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centras, lyginant su ankstesniais metais, išrašė mažiau siuntimų, dėl to įvykdyta ir mažiau paslaugų. Kaip teigia V. Sudaris, prie to prisidėjo ir dėl koronaviruso grėsmės atsiradę nauji higienos reikalavimai (privalomas laiko tarpas tarp pacientų apsilankymo pas gydytoją konsultantą, patalpų valymas, vėdinimas ir t.t.), pačių pacientų baimė dėl koronaviruso grėsmės lankytis gydymo įstaigose, gydytojų nedarbingumai ir atostogos liepos mėnesį, kaip visoje šalyje, taip ir Pakruojyje sutrikusi E-sveikata.

Keista, bet pati ministerija bando įrodyti gydytojų tariamą neveiklumą. Tikrą situaciją parodo turimi duomenys, pavyzdžiui, iki nustatyto 70 proc. stacionaro aktyviojo gydymo sutartinių paslaugų rodiklio įvykdymo mums pritrūko tik 14 pacientų. Eilės neviršija nustatytų normų, pas kardiologą vizito reikės laukti iki 2, o pas neurologą – iki 3 savaičių, o pas kitus specialistus greičiausiai galima patekti ir kitą dieną“,- situaciją apžvelgia V. Sudaris.

Meras S. Margis sako matantis „dvigubus standartus“: „Ministerija siekia, kad kuo daugiau žmonių būtų pagydyta pirminėje grandyje, tai yra pirminės sveikatos priežiūros centre. Šie Pakruojo pirminės sveikatos priežiūros centro rodikliai yra geri, bet iš kitos pusės, pagydyti žmonės nebepatenka į ligoninę ir tada ministerijoje reikia aiškintis, kodėl nepasiekiami ligoninės rodikliai.

Analizuota ir finansinė ligoninės pusė. Nors ligoninės pacientams teikiamos paslaugos turėtų būti apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų pagal sudarytas sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, Pakruojo ligoninei 2019 ir šiemet iš viso nesumokėta 181 182,95 eur. (už šių metų liepos mėnesį suteiktas viršplanines paslaugas nesumokėti 47 139 eur).

Kaip teigia V. Sudaris, neatgaunant pinigų už praėjusius metus, sudėtinga prognozuoti tolesnius finansinius srautus. Iki šiol ligoninei nėra padengta ir 11 220 eurų suma, kurią reikėjo išleisti perkant COVID-19 apsaugos priemones medikams ir personalui.

Būtina paminėti, kad pagal galiojančią tvarką, jei ligoninė nepasiekia nustatytų rodiklių, tuomet neatgauna visų lėšų, kurios reikalingos paslaugas pacientams suteikti. T.y. jei ligoninėje suteikiama daugiau paslaugų nei numatyta plane, už jas ligonių kasos nemoka ir susidaro paradoksali situacija – nors visiems besikreipiantiems pacientams turi būti suteiktos kokybiškos gydymo paslaugos, „viršplaninės“ tampa pačios ligoninės biudžeto našta. „Ar pagal planą, ar ne pagal planą, visi pacientai turi būti pagydyti. Juk negalime pasakyti, kad nebegydysime, nes pacientas jau „virš ministerijoje patvirtintų rodiklių“,- sako V. Sudaris.

Be jau apžvelgtos Pakruojo ligoninės situacijos, A. Verygai buvo išdėstytas tolesnis įstaigos planas, apimantis paslaugų atnaujinimo strategiją, bendradarbiavimą su kitomis regiono sveikatos priežiūros įstaigomis, alternatyvias veiklos galimybes. Meras S. Margis išsakė būtinybę stiprinti ligoninę, kuri reikalinga rajono gyventojams.

Nors buvo išdėstyti visi argumentai, ministerijoje pozicija nepasikeitė ir buvo nurodyta pasiekti nustatytus rodiklius. Tik tokiu atveju ligoninei turėtų būti grąžinti už pacientams suteiktas viršplanines paslaugas šiuo metu nesumokėti 47 139 eurai (liepos mėnesio).

Ligoninės direktorius informavo, kad rugpjūčio mėnesį reikalingi rodikliai yra pasiekti, taip pat planuojama nustatytus rodiklius pasiekti ir rugsėjį, pasivejant ir liepos mėnesio planą. Tik ministerijai paskaičiavus teigiamą nustatytą šių paskutinių trijų mėnesių rodiklį (kaip jau minėta, Pakruojo ligoninė įpareigota pasiekti 80 proc. ambulatorinių (išrašius vaistų, ligonis gydosi namuose) ir 70 proc. stacionarinių (gydymas ligoninėje) paslaugų rodiklius), ligoninei bus grąžintos lėšos.

Mero padėjėja Simona Lipskytė

Facebook
Atgal