Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Kalbos patarimai: Laukiame gražiausių metų švenčiųSpausdinimo versija

Artėjant gražiausioms metų šventėms sukame galvas, kaip pasveikinti artimuosius, draugus, kolegas. Siūlyčiau atkreipti dėmesį į keletą patarimų, kad galėtumėte išvengti tam tikrų kalbos klaidų.

Adventas
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ rašoma: „adventas bažn. keturių savaičių laikotarpis prieš Kalėdas“. Kadangi tai ne šventės, o laikotarpio pavadinimas, žodis adventas rašomas mažąja raide. Žodis adveñtas yra 2 kirčiuotės, taigi adveñtas, adveñto, adveñtui, adveñtą, adventù...

Kalėdos
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ paaiškinta, kad Kalėdos – Kristaus gimimo šventė (gruodžio 25 d.). Šis žodis rašomas didžiąja raide. Primintina, kad žodis šventas neįeina į šventės pavadinimą ir tikrai ne klaida vartoti šventės pavadinimą be minėtojo žodžio, pvz.: Jeigu Kalėdos būdavo be sniego, buvo manoma, kad pavasaris vėluos ateiti. Kadangi santrumpa šv. neįeina į šventės pavadinimą, todėl paprastai rašoma mažąja raide: šv. Kalėdos, šv. Velykos. Rašant Šv. Kalėdos religinio pobūdžio tekstuose didžiosios raidės vartojimas yra įmanomas.

Kalėdų,  kalėdinis
Tais atvejais, kai nusakomas tam tikras daiktas ar konkretus veiksmas, skirtas tik tai konkrečiai šventei – Kalėdoms, teiktina kilmininko forma, pvz.: Kalėdų pyragas, Kalėdų eglutė, Kalėdų dovanos, Kalėdų Senelis, Kalėdų staigmena (geriau nei siurprizas!), Kalėdų atvirukas, Kalėdų koncertas, Kalėdų žaidimas ir pan.

Tačiau tais atvejais, kai kalbama apie Kalėdoms skirtą, bet kitu laiku vykstantį veiksmą, pvz., kalėdinis žaidimas gali būti žaidžiamas ir ne per Kalėdas, kalėdine staltiese užtiesti stalą galime ir po Kalėdų ir t. t., arba kai atsiranda dviprasmybių, pvz.: Kalėdų prekyba, Kalėdų nuolaida, Kalėdų mugė ir kt., labiau tinka priesagos -inis, -ė būdvardis kalėdinis, -ė (kalėdinė prekyba, kalėdinė nuolaida, o vietoj Kalėdų išpardavimaskalėdinis išpardavimas ir pan.). Nelabai bus gerai, jei pradėsime Kalėdas pardavinėti.

Kūčios
Kūčios vartojamos dviem reikšmėmis: 1. Kalėdų išvakarių diena (rašoma didžiąja raide – Kūčios); 2. Kalėdų išvakarėse valgoma vakarienė (rašoma mažąja raide – kūčios) (žr. el. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“, http://www.lki.lt/dlkz/). Didžiajame „Lietuvių kalbos žodyne“ (http://www.lkz.lt/) teikiama dar viena kūčių reikšmė – „virti nugrūsti kviečiai, valgomi Kalėdų išvakarėse su miešimu“ (miešimas – saldintas vanduo). Taigi gali būti rašoma dvejopai: Kūčių vakarienė (vakarienė tam tikra išskirtine proga) ir kūčių vakarienė (vakarienė iš tam tikrų valgių).

Naujieji metai
Klausiate, kaip rašyti: „Naujieji Metai“, „Naujieji metai“ ar „naujieji metai“? Švenčių ir išskirtinės reikšmės renginių pavadinimų tik pirmasis žodis rašomas didžiąja raide, taigi šventės pavadinimas yra Naujieji metai.

Naujametis ar naujametinis?
Būdvardžio forma naujametinis, nelaikoma klaida ir galima vartoti, tačiau pirmenybė teikiama dėsningesnei formai – naujametis, -ė, pvz.: naujametė eglutė, naujametis sveikinimas.

Kalėdų Senelis
Yra nuomonių, kad Kalėdų Senis laikytinas mūsų kalbai neteiktinu hibridu. Jis siejamas su ankstesniu Senio Šalčio personažu. Ir Kalėdų Senis, ir Kalėdų Senelis laikytini bendrinės kalbos norma ir abu yra vartotini. Abu personažo vardo variantai minimi ir didžiajame „Lietuvių kalbos žodyne“. Kurį žodį (senį ar senelį) rinksimės, priklausys nuo mūsų tarmės, šeimos tradicijų ir kt.

Trys karaliai
Pagal bendrąsias rašybos taisykles tik pirmasis šventės pavadinimo žodis rašytinas didžiąja raide – Trys karaliai. Abi didžiosios raidės (Trys Karaliai) galėtų būti rašomos stilistiniais sumetimais (Karaliai yra religiniai personažai).

Kaip taisyklingai pasveikinti?
Ne tik šnekamojoje kalboje plinta tokie sveikinimai, kaip Sveikinu su gimimo diena! Sveikiname su Naujaisiais metais! – kartais net veiksmažodis praleidžiamas: Su Kalėdomis! Su Naujaisiais metais! Tokie prielinksnio su junginiai paplito dėl rusų kalbos įtakos ir, deja, baigia išstumti lietuviškus pasakymus.

Bent kalbėdami viešai, rašydami laiškus, atvirukus, sveikinimus galėtume formuluoti kitaip, pvz.: Sveikiname sulaukusius auksinių vestuvių! Sveikinu grįžus iš kelionės! Daug kur tinka galininkas, pvz.: Sveikinu gimimo dieną! Galimas vartoti ir daiktavardis proga: Sveikiname apdovanojimo proga! Sveikinu Naujųjų metų proga!

Per didžiąsias šventes paprastai sakoma kilmininku: Sveiki sulaukę šventų Kalėdų! arba Linkiu tyro džiaugsmo Kalėdų šventėse! ir taip toliau.

Dalelyčių te, tegu, tegul rašyba
Pageidaujamam, leidžiamam veiksmui žymėti vartojamos dalelytės te, tegu, tegul, taip pat tarminės lai (laigul). Visos, išskyrus dalelytę te, rašomos nuo kitų žodžių dažniausiai skyrium, pvz.: Tegu miega ji ramiai. Tegul šiandien niekas manęs netrukdo. Lai būna linksma, daug nekalbėk.

Dalelytė te rašoma kartu su veiksmažodžiais – virsta priešdėliu, kuris gali reikšti tiek pageidavimą ar liepimą, pvz.: tenešie, teturie, teskaitai, tesižinai; tedirba, terašo, tiek veiksmo ribotumą (pvz.: Jis tiek težino. Neilgai tesitarėme.) Kai dalelytė te nuo veiksmažodžio atskirta kitų žodžių, rašoma nuo jo atskirai, pvz.: Te ne pavasario lietaus lašai, o ašaros nuplauna tavo veidą. Dabartinėje kalboje veiksmažodžių geidžiamosios nuosakos formos su priešdėliu te- ir galūnėmis -ie, -ai (kaip teeinie, tedarai) pamažu nyksta. Jas dažniausiai pakeičia dalelytės tegu, tegul, te(-) su esamojo ar būsimojo laiko formomis, pvz.: Tegu eina kur nori. Tegul anie parodys, kur teisybė.

Kai kurios iš šių dalelyčių dar vartojamos kartu su pabrėžiamąja dalelyte gi, šioji su vienskiemene lai rašoma kartu – laigi, su dviskiemene tegul skyrium – tegul gi.

Naujausi kalbos patarimai:

Vyr. kalbos tvarkytoja
Parengta pagal VLKK rekomendacijas

Facebook
Atgal
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Gegužė
    2020