Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Gruodis
    2022     
Paminklinis akmuo Grikpėdžiuose visam laikui įprasmino rajono garbės piliečio atminimąSpausdinimo versija

Rugsėjo 3 d. Grikpėdžiuose (Žeimelio sen.) atidengtas paminklinis akmuo, skirtas kraštiečiui, Pakruojo rajono pirmajam Garbės piliečiui, JAV lietuvių visuomenės veikėjui, buvusiam Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkui ir visuomenininkui Broniui NAINIUI. Grikpėdžių kaimo bendruomenė, pasitelkusi rėmėjus ir bendraminčius, šią idėją įgyvendino minint 100-ąsias šios asmenybės gimimo metines. B. Nainys gimė ir augo Grikpėdžiuose, ir nors vėliau gyvenimo keliai jį nubloškė toli už Atlanto, jis visada mūsų kraštą laikė gimtine, šias vertybes įdiegė savo vaikams, savo veikla stipriai prisidėjo prie visos Lietuvos laisvės.

Rudenišką šeštadienį buvusios Grikpėdžių mokyklos kiemelyje susirinko iškilmių dalyviai – Broniaus Nainio dukterys Laima Nainytė-Garbonkienė su vyru Vaciu Garbonkumi, Rūta Nainytė-Sušinskienė, vaikaitė Viktorija Sušinskaitė-Tėjūnėlienė, jos vyras Marius Tėjūnėlis, provaikaičiai Indraja, Andrius ir Gabija Tijūnėliai. Paminklinio akmens atidengimo proga B. Nainio giminės į gimtąją žemę atvyko iš tolimosios Amerikos. Be artimųjų, į ceremoniją atvyko ir Marijus Gudynas – LR Ambasadorius Airijoje,

Vidmantas Valiušaitis – Lietuvos filologas, žurnalistas, Audronė Viktorija Škiudaitė-Girininkienė – Lietuvos žurnalistė, Pakruojo rajono meras Saulius Margis, mero padėjėja Simona Lipskytė, savivaldybės Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Renata Budrienė, Algirdas Girininkas –archeologas, Pakruojo raj. J. Paukštelio viešosios bibliotekos direktorė Romualda Kulšytė, Žeimelio seniūnė Vitalija Dobrovolskienė, buvę Grikpėdžių mokyklos vadovai - Algimantas Skurauskas, Rima Leimontienė, Alina Jokimčienė. Dalyvavo ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Pakruojo skyriaus atstovai, nemažas būrys kaimo gyventojų.

Renginys pradėtas čia pat aukojamomis Šv. Mišiomis, Šiaulių dramos teatro aktorės Nomedos Bėčiūtės ir literatės Vilijos Kaškelytės-Narvydienės gražiomis mintimis. Kalbėjęs Ambasadorius Marijus Gudynas perdavė padėką Broniaus Nainio dukterims ir Grikpėdžių kaimo bendruomenei nuo užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, JAV senatoriaus Richard Durbin sveikinimą perskaitė Eglė Valantinaitė-Krikščiūnė. Mintimis apie garbę pažinti B. Nainį pasidalino meras S. Margis. Jautrių padėkų už išpildytą idėją negailėjo B. Nainio artimieji.

Nors jaunesnioji karta gali ir nežinoti, visam laikui verta prisiminti, kad Bronius Nainys buvo aktyvus Lietuvos pasipriešinimo dalyvis, dirbo Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininku, daugiau negu du dešimtmečius rašė apie užsienio lietuvių veiklą, populiarino lietuvybę ir buvo vienas iš ryškiausių laisvės šauklių mūsų šaliai – gyvendamas Amerikoje telkė bendraminčius, nuolat kreipdavosi į valdžios atstovus dėl Lietuvos išlaisvinimo iš okupacijos. Ne tik mūsų rajonas, Lietuva, bet ir JAV pripažįsta šios asmenybės svarbą, tad turime tik didžiuotis, kad paminklas B. Nainiui nuo šiol stovės mūsų rajone, B. Nainio gimtinėje, Grikpėdžiuose.

Atidengus paminklinį akmenį, sugiedota Tautinė giesmė, Linkuvos folklorinis ansamblis, pagyvinęs renginį dainomis, atkartojo 1995 m., pirmojo susitikimo su Broniumi Nainiu metu, skambėjusią dainą ,,Ąžuolai žaliuos“.

Vėliau renginys persikėlė į Grikpėdžių kaimo bendruomenės namus. Grikpėdžių kaimo bendruomenės pirmininkė čia padėkojo visiems paminklinio akmens gamybos ir statybos rėmėjams, padėkos skambėjo ir prisidėjusiems prie aplinkos gražinimo renginiui artėjant. Šventę pratęsė muzikantai ir dainininkai – S. Zuoko vadovaujama kapela, Linkuvos folklorinis ansamblis, Egidijus Impolis (skrabalai) ir Rolandas (elektrinis smuikas), Vakarė Vaičekonytė ir Vladas Katlauskas, Meilė Skrudupienė ir Andrius Žaldokas.


Mero padėjėja Simona Lipskytė
V. Pėželio nuotraukos

Facebook
Atgal