Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405
Gegužė
    2022     
Būkime atsargūs su fejerverkais!Spausdinimo versija

Artėjant Naujametinėms šventėms priešgaisrinės apsaugos darbuotojams rūpestį kelia neatsargus civilinių pirotechnikos priemonių naudojimas. Nors plačiai kalbama apie šių priemonių keliama pavojų, išvengti skaudžių nelaimių nepavyksta. Kiekvienais metais šventinę nuotaiką aptemdo neatsargus suaugusiųjų ir vaikų elgesys su pirotechnikos priemonėmis, nes dėl netinkamo jų naudojimo padaryti sužalojimai paprastai yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi.
Pagal pavojingumą fejerverkai skirstomi į keturias kategorijas:
F1 kategorija – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.
F2 kategorija – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.
F3 kategorija – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų, yra skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, T1 (priemonės, skirtos naudoti scenoje bei keliančios mažą pavojų) ir P1 (priemonės, išskyrus fejerverkus ir teatrines pirotechnikos priemones, keliančias mažą pavojų). Šių kategorijų civilines pirotechnikos priemones gali įsigyti ir jas naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.
F4 kategorija – fejerverkai, keliantys didelį triukšmą ir pavojų, yra skirti naudoti tik pirotechnikams.

Saugaus elgesio su pirotechnikos priemonėmis rekomendacijos:
- Būtina tiksliai laikytis naudojimo instrukcijų, kurios būtinai turi būti nurodytos ant visų pirotechnikos gaminių.
- Pirkdami pirotechniką būtinai atkreipkite dėmesį į prekės išorės būklę: ji neturi būti sulankstyta, sudrėkusi, turėti įskilimų ar kitokių korpuso, degiklio pažeidimų.
- Naudodami pirotechnikos gaminius, iš pakuotės išimkite tik dalį petardų. Paketą tuojau pat uždarykite.
- Fejerverkus uždekite kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių.
- Naudodami fejerverkus niekada nenukreipkite jų į žmones.
- Pavojinga uždegant fejerverko degiklį lenktis prie jo. Fejerverkas gali atsitiktinai užsidegti ir traumuoti veidą ir rankas. Reikia pritūpti ir degiklį  uždegti ištiestos rankos atstumu.
- Traumuoti gali ir laikomas rankoje uždegtas fejerverkas. Dažnai nelaimės įvyksta todėl, kad degiklis sudega greičiau, nei to laukiama ir fejerverkas sprogsta rankose. Tai gali įvykti ir su iš pažiūros saugia pirotechnika.
- Nenaudokite fejerverkų su pasibaigusiu jų naudojimo terminu. Nors fejerverkas gali gerai laikytis keletą metų, tačiau bet koks jo kilnojimas, perdėliojimas gali sukelti dalinį parako išbyrėjimą. Dėl tos priežasties fejerverke susidaro oro ertmės, kurios po to suveikia kaip mažos degimo kameros, iššaukdamos nenumatytą sprogimą.
- Dažnai fejerverkams būdingas defektas – degiklio smilkimas. Stebint iš šono gali atrodyti, kad jis užgeso ar neužsidegė, todėl žmogus prieina prie jo, tačiau smilkstantis degiklis gali bet kada vėl užsidegti, ir pačiu netinkamiausiu momentu sprogti sužeisdamas šalia esančius žmones.
- Baterijas, raketas statykite tik vertikaliai ant lygaus, nedegaus paviršiaus. Sprogdindami raketas, vulkanus, fontanus, nukreipkite juos į viršų.
- Neardykite sprogmenų, nes tai pavojinga ne tik jums, bet ir aplinkiniams.
- Pirotechnikos  gaminius pirkite tik jų pardavimo vietose.
- Negaminkite patys ir nepirkite savadarbių pirotechnikos gaminių arba gaminių iš atsitiktinių prekeivių turguose ar gatvėje.
- Naujųjų metų naktį gyvenamųjų būstų balkonuose nepalikite degių, staigiai užsiliepsnoti galinčių medžiagų.
- Kilus gaisrui dėl neatsargiai paleistų sprogmenų, nedelsdami kvieskite ugniagesius. Nuo pirotechninių gaminių užsiliepsnojusius daiktus, jei tai ne prietaisas su elektros įtampa, geriausia gesinti vandeniu arba naudojant gesinimui tinkamą audinį, pavyzdžiui, veltinį arba specialų audeklą.
- Nepatikėkite pirotechnikos priemonių naudojimo vaikams ir neblaiviems asmenims.
- Jeigu fejerverkas skirtas naudoti lauke, nebandykite naudoti patalpoje.

Primename, kad pirotechninius gaminius draudžiama platinti ir naudoti arčiau kaip 30 metrų nuo ligoninių, mokymo įstaigų, vaikų darželių, bažnyčių. Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinius renginius, kuriuos rengti savivaldybės vykdomoji institucija yra išdavusi leidimą.  

Atsakomybė už nusižengimus, susijusius su civilinės pirotechnikos priemonių netinkamu naudojimu, numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse (ANK). Už administracinius nusižengimus asmenys atsako nuo 16 metų, už vaikų (iki 16 metų) padarytus administracinius nusižengimus atsako tėvai (ANK 73 straipsnis). Už civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo, naudojimo tvarkos pažeidimą atsakomybė numatyta ANK 483 straipsnyje. Už šį pažeidimą gresia bauda iki 60 eurų.

Naudojant nenustatytu laiku ar pernelyg triukšmingus fejerverkus, kyla atsakomybė pagal 488 straipsnį (Viešosios rimties trikdymas). Šis pažeidimas užtraukia baudą nuo 20 iki 80 eurų, o pakartotinai nusižengus – nuo 80 iki 300 eurų.

Nesilaikant saugaus elgesio su fejerverkais taisyklių, dėl ko gali kilti gaisras ar sprogimas, atsakomybė kyla pagal 525 straipsnį (Priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimas). Už šio straipsnio pažeidimus gali būti paskirta bauda iki 600 eurų.

Raginame gyventojus būti neabejingiems tam, kas vyksta aplinkui. Netoleruokite šalia Jūsų daromų pažeidimų ir apie pastebėtus įtartinus įvykius praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Būkime saugūs!

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pakruojo priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos informacija

Viršelyje -  Pakruojo kultūros centro nuotrauka

Facebook
Atgal