Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Gruodis
    2022     
Pasaulinė savižudybių prevencijos dienaSpausdinimo versija

Rugsėjo 10 d. minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena. Ja siekiama atkreipti dėmesį į savižudybės reiškinį, mažinti su juo susijusią stigmą bei didinti skirtingų visuomenės narių informuotumą, kaip galima savižudybių išvengti. Pasaulio sveikatos organizacija 2022 m. šios dienos minėjime kviečia „kurti viltį veiksmais“. Tai reiškia, kad visuomet yra alternatyva savižudybei ir tai gali būti kiekvieno iš mūsų perduodama žinutė savižudybės grėsmę patiriančiam žmogui.
 
Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Higienos instituto Psichikos sveikatos centru pradėjo tris mėnesius truksiančią komunikacijos kampaniją skirtinguose Lietuvos miestuose. Ja viešinamas kreipimasis „Labas, kaip tu jautiesi?“ gali būti padedančio išvengti savižudybės pokalbio pradžia.

Daugiau informacijos savižudybių prevencijos tema galite rasti www.tuesi.lt.

Visi galime kurti viltį veikdami.

SAM Spaudos tarnyba


Savižudybių prevencijai - TU NESI VIENAS!

Savižudybė yra viena iš svarbiausių visuomenės sveikatos priežiūros problemų, dėl ko turėtų būti teikiamas prioritetas šios problemos prevencijai. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis beveik milijonas žmonių nusižudo kasmet. Didžiausias savižudžių skaičius yra Baltijos valstybėse, kur kasmet nusižudo apie 40 iš 100 000 žmonių. Mažiausiai savižudybių atvejų fiksuojama Maltoje. Pagal gyventojų savižudybių skaičių Lietuva išlieka viena pirmaujančių Europoje. 2020 m. Lietuvoje nusižudė 607 asmenys. Pakruojo r. sav. – 7. Nors Šiaulių apskrities mastu mūsų savivaldybės rodikliai 2020 m. buvo vieni iš geresnių, bet santykyje savivaldybė / Lietuva 100 000gyv. Pakruojo r. sav. vis vien pateko į prasčiausių rodiklių grupę (Pakruojo r. sav.38,0/100 000 gyv., Lietuvos – 21,7/100 000 gyv.). Vertinant savižudybių rodiklius tokiose mažose šalies savivaldybėse, kaip Pakruojo savivaldybė, realesnė situacija matoma, kai yra skaičiuojamas atvejų skaičius, o ne išvedama procentinė dalis 100 000 gyventojų. Mažosios savivaldybės labai „jautrios“ kiekvienam savižudybės atvejui dėl mažesnio gyventojų skaičiaus.

Analizuojant savižudybių tendencingumą mūsų savivaldybėje dešimties metų laikotarpiu pažymėtina, kad Pakruojo r. sav. savižudybių atvejų skaičius Lietuvos kontekste ilgą laiką nebuvo blogiausiųjų rodiklių sąraše, o 2019 m. mūsų savivaldybėje nusižudžiusių asmenų skaičius buvo mažesnis nei šalies vidurkis.

Savižudybių statistinių duomenų suvestinėse stebima, kad kaimo vietovėse gyvenantys asmenys nusižudo ir/ar  bando žudytis dažniau nei gyvenantys mieste. Taip pat pastebėta, kad į savo gyvybę dažniau kėsinasi vyrai nei moterys. Didelį susirūpinimą kelia tai, kad suicidinių atvejų daugėja jaunimo ir vaikų tarpe. Vieno žmogaus savižudybė skaudžiai paveikia bent kelis asmenis, tarp kurių yra ne tik šeimos nariai, bet ir jį artimai pažinoję kiti žmonės.

Savižudybių priežastys būna labai įvairios: žmogų pastūmėti gali neviltis, bejėgiškumas, fizinis bei psichologinis smurtas šeimoje ar darbo aplinkoje (mobingas), beprasmybės jausmas, įvairūs išgyvenimai, įvairūs psichinės ir/ar fizinės sveikatos sutrikimai. Didesnę riziką žudytis turi asmenys sergantys alkoholizmu, asmenys, turintys priklausomybę nuo psichiką veikiančių medžiagų vartojimo ir kita. Savižudybių atvejų padaugėjimas stebimas ir sezoniškai (pavasaris, ruduo), kas galimai sietina su dažnesnėmis depresinės nuotaikos apraiškomis. Taip pat, priklausomai nuo to, kaip žiniasklaidoje pateikiama, kaip aprašomas savižudybės įvykis, visa tai gali prisidėti arba prie savižudybių skatinimo, tai yra gali sukelti grėsmę, kad aprašytas atvejis sukels atkartojančio elgesio efektą arba prie jų mažinimo -  kaip smerktinas veiksmas. Tačiau visais atvejais savižudybių priežastys yra labai individualios ir ne visada įvardijamos, o tik numanomos.

Dažniausiai asmuo, kuris galvoja apie savižudybę, aplinkiniams siunčia ženklus apie savo ketinimą. Pastebėjus bet kokias žmogaus mintis apie savižudybę, arba jam nebūdingą nuotaikos ar elgesio kaitą, reikia bandyti ieškoti kontakto su tuo žmogumi, reikia stengtis jį išklausyti bei padėti jam rasti profesionalią pagalbą, nes asmenys, profesionalios psichologinės pagalbos dėka sugeba išspręsti daugelį problemų ir toliau gyventi pilnavertį gyvenimą!

Tu esi! Nelik vienas! Būkim!

Psichologinę pagalbą galima gauti į paieškos lauką kompiuteryje įvedus šią nuorodą:  https://tuesi.lt/pagalbos-teikejai/      

Laima Miežienė,
Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė

Facebook
Atgal