Pakruojo rajono savivaldybė,
Kęstučio g. 4, LT-83152 Pakruojis
Juridinių asmenų registras,
Įstaigos kodas 111102598,
Tel./faks. (8 421) 69 090,
el. paštas savivaldybe@pakruojis.lt
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
LSA suvažiavime – apie svarbiausius metų iššūkius ir ilgalaikius savivaldos siekiusSpausdinimo versija

Rugsėjo 9 d. Taujėnuose įvyko metinis Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavimas, kuriame dalyvavo Pakruojo rajono savivaldybės tarybos narys Erikas Drupas (Pakruojo rajono savivaldybės meras Saulius Margis tą dieną dalyvavo susitikime su Švietimo, mokslo ir sporto ministre). Suvažiavimo metu buvo aptarti svarbiausi pastarųjų metų savivaldos iššūkiai – pandemijos valdymas, nelegalių migrantų krizė ir diskusijos dėl tiesioginių metų rinkimų.

LSA vadovas Mindaugas Sinkevičius savo pranešime pabrėžė, kad asociacija ir toliau aktyviai dirba siekdama savo ilgalaikių tikslų, tarp kurių – savivaldybių finansinio savarankiškumo stiprinimas ir lankstesnės galimybės skolintis investicijoms, teisės disponuoti valstybine žeme suteikimas savivaldybėms, subalansuotas ir tvarus regionų ekonomikos augimas.

Šiemet asociacijai pavyko įtikinti Finansų ministeriją padidinti savivaldybių biudžetams tenkančią gyventojų pajamų mokesčio dalį 40 mln. eurų. Šiuo metu svarstomos ir savivaldybių nuosavų pajamų šaltinių didinimo galimybės peržiūrint kai kurias Nekilnojamojo turto ir Žemės mokesčių lengvatas bei naują nekomercinio nekilnojamojo turto apmokestinimo modelį priskiriant šio mokesčio pajamas savivaldybių biudžetams.

Suvažiavimo dalyviai (130 delegatų iš 58 šalies savivaldybių) priėmė rezoliuciją, kurioje aukščiausios šalies institucijos raginamos Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstituciniame įstatyme įtvirtinti galimybę savivaldybėms lanksčiau skolintis lėšų, reikalingų prisidėti ir įgyvendinti ES fondų finansuojamus projektus, ir taip mažinti regioninę atskirtį bei užtikrinti gyventojų konstitucines teises į kokybiškas viešąsias paslaugas nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos.

Po Regionų forumo skelbtame LSA pranešime buvo akcentuojama, kad praėjus metams po Seime atstovaujamų politinių partijų lyderių pasirašyto Prezidento Gitano Nausėdos inicijuoto memorandumo, kuriuo įsipareigota siekti stiprinti Lietuvos savivaldos savarankiškumą, esminių pokyčių savivaldybės pasigendama.

Paėjusių metų rugsėjį partijos įsipareigojo stiprinti šalies savivaldybių savarankiškumą ir atsakomybę, užtikrinti šimtaprocentinį valstybės savivaldybėms deleguotų funkcijų finansavimą, peržiūrėti funkcijų pasiskirstymą tarp centrinės ir vietos valdžių, didinti savivaldybių įtaką formuojant ir įgyvendinant regioninės politikos tikslus.

Pasak M. Sinkevičiaus vienas esminių savivaldybėms klausimų - galimybė laisviau skolintis investicijoms ir turėti didesnes nuosavas pajamas - kol kas nėra sprendžiamas, nors derybų procesas visus metus buvo intensyvus.

Savivaldybių jau artimiausiu metu laukia didelis iššūkis - norint pasinaudoti ES fondų finansuojamų projektų galimybėmis ir skatinti regionų plėtrą, prie jų savomis lėšomis reikia prisidėti ne mažiau kaip 15 procentų, o savivaldybių savarankiškųjų lėšų šaltiniai yra labai riboti.

Daugiau informacijos: LSA suvažiavime – apie svarbiausius metų iššūkius ir ilgalaikius savivaldos siekius – Lietuvos savivaldybių asociacija ir https://www.lsa.lt/naujienos/2021/09/07/memorandumas_igyvendinimas/

Parengta pagal Lietuvos savivaldybių asociacijos informaciją

Facebook
Atgal