Pakruojo rajono savivaldybės atstovai siekia pažinti ir perimti gerąsias STEAM srities praktikas

2024 m. lapkričio 12 d. Pakruojo rajono savivaldybės atstovai kartu su kitais projekto Nr. LL-00087 fit4future partneriais iš Jelgavos, Bauskės ir Biržų lankėsi Daugpilyje. Čia aplankyti Daugpilio inovacijų, Daugpilio vaikų ir jaunimo, Šeimos skaitmeninio užimtumo centrai.
Lankymosi šiose įstaigose tikslas - dalintis patirtimi ir pasisemti naujų įkvepiančių idėjų bei gebėjimų organizuoti STEAM ugdymo veiklas.
Daugpilio inovacijų centre, kurio pagrindinės ugdymo erdvės užima 1 tūkst. kv. m., vizito dalyviai galėjo susipažinti su įvairiais eksponatais, tiek paprastomis, tiek interaktyviomis ugdymo priemonėmis. Kai kurios priemonės tikrai nesudėtingos, ir turintys įgūdžių jas gali pasigaminti savo jėgomis – tai tik patvirtina, kad ugdymo procesui paįvairinti nereikia didelių finansų, svarbiausia – išmonė! Centras vykdo 44 skirtingas užimtumo programas, daug dėmesio skiria šeimų įtraukimui, nes kaip teigia, pats geriausias pavyzdys vaikui – tai jo artimiausios aplinkos žmonės. Kaip vaizdžiai pristatė centro darbuotoja, „mokslas - tai ne barzdotas akiniuotas dėdė, sėdintis laboratorijoje. Mokslas yra visur!". Būtent dėl to centre siekiama mokyti ne tik per interaktyvias edukacijas, bet ir per įvairius kitus užsiėmimus: eksperimentus, ekskursijas, dirbtuves, teminius renginius. Centras lankytojams siūlo 44 programas. Daugpilio vaikams centro lankymas nemokamas. Artimiausiu metu Latvijoje planuojama į kultūros paso programą įtraukti ir STEAM dalykus, todėl Daugpilio inovacijų centras neabejoja, kad sulauks dar daugiau lankytojų.
Be pasivaikščiojimo šiame centre, susipažinimo su eksponatais ir jų išbandymo, pažintinio vizito dalyviai sudalyvavo užsiėmime, kurio metu turėjo ne tik atsakinėti į klausimus, rinkti taškus, bet ir pagaminti saugiausią transportavimo priemonę, padėsiančią kiaušiniui nusileisti iš 2 m aukščio. Teigiamų emocijų netrūko! Ar liko sveikų kiaušinių? O taip – net 4 iš 6 nusileidimą „išgyveno"!
Daugpilio inovacijų centras priklauso Daugpilio vaikų ir jaunimo centrui „Jaunystė", kuriame dalyviai pratęsė pažintinį vizitą. Šis centras užsiima neformaliu vaikų ir jaunimo švietimu, taip pat vykdo įvairias kultūrines veiklas, organizuoja renginius, yra atsakingi už vaikų ir jaunimo dainų šventęs organizavimą, teikia metodinę pagalbą kitoms įstaigoms, dirba su jaunimo, mokinių tarybomis. Daugpilio vaikų ir jaunimo centras šiemet tapo nacionaliniu interesų ugdymo centru. Pagrindinia centro veiklos finansavimo šaltiniai trys: valstybės biudžetas (finansuojamas pedagogų darbo užmokestis), savivaldybės biudžetas (lėšos pastato išlaikymui, priemonių įsigijimui, nepedagoginio personalo darbo užmokesčiui, renginių organizavimui ir pan.), centro lankytojų mokestis. Kultūros srities užsiėmimai vienam vaikui per mėnesį kainuoja 5 Eur, muzika, STEM, sportas – 10 Eur. Nemokamai užsiėmimus lanko vaikai iš daugiavaikių šeimų, socialinės rizikos šeimų, turintys negalią, globojami vaikai. Iš viso centre yra 70 darbuotojų (iš jų 40 etatų – mokytojai), vykdoma virš 90 programų, tarp kurių yra tikrai įdomių, pvz. žvejybos, dronų, raketų ir aviamodeliavimo, kartingų, motociklininkų, triatlono, orientavimosi, modeliavimo iš popieriaus ir kt. Centrą lanko 1560 unikalių lankytojų, iš viso užsiėmimus lanko 2655 asmenys (nes vienas vaikas / jaunuolis gali lankyti daugiau nei vieną užsiėmimą). Paslaugas centras teikia 5 bazėse, dar turi 7 patalpas, kur veikia jaunimo klubai. Verta paminėti, kad Daugpilyje gyvena apie 80 tūkst. gyventojų, todėl nieko keisto, kad ir centro lankytojų skaičius yra toks didelis. Vertinant visų STEAM dalykų populiarumą visose Daugpilio ugdymo įstaigose, populiariausi yra su matematika susiję užsiėmimai (pasirinkę 555 vaikai), kompiuterinis raštingumas (524 vaikai), programavimą, robotiką, fiziką, gamtos mokslus pasirinkę po 100-115 vaikų. Pasiteiravus, kokie trys pagrindiniai dalykai padėtų dar labiau patobulinti tiek teikiamų paslaugų kokybę, tiek jų kiekį, Daugpilio vaikų ir jaunimo centro „Jaunystė" direktorė Aina Jansone nurodė: finansavimas, žmogiškieji ištekliai (pedagogai), didesnės patalpos. Kad pagrindinio centro pastato patalpos išnaudojamos maksimaliai, įsitikinome patys – viename kabinete vyksta 2-3 sričių užsiėmimai, žinoma, skirtingu laiku, pagal sudarytus grafikus. Centras dirba 6 dienas per savaitę, nuo 8 val. ryto iki pusės dešimtos vakaro. Tam, kad būtų patenkinti lankytojų poreikiai, kad centrą lankantys turėtų galimybę rinktis jiems patogų laiką. Žinoma, be centre dirbančių pedagogų, be jų nuoširdaus darbo ir gebėjimo sudominti vaikus ir įtraukti į veiklas nebūtų nei rezultatų, nei pačių lankytojų. Ir šiuo atveju gausus centrą lankančių vaikų skaičius yra tiksliausias lakmuso popierėlis, patvirtinantis, kad tiek teikiamų paslaugų kokybė, tiek centro darbuotojų kvalifikacija ir asmeninės savybės neabejotinai atitinka vaikų standartus.
Palinkėję kuo geriausios sėkmės projekto dalyviai išvyko aplankyti paskutiniojo vizito objekto – Latgalės centrinės bibliotekos Šeimos skaitmeninio užimtumo centro. Kaip išduoda ir pavadinimas, Šeimos skaitmeninis užimtumo centras priklauso Latgalės centrinei bibliotekai, įsikūręs tame pačiame pastate, kaip biblioteka, bet pirmajame aukšte. Šio centro įrengimas finansuotas ankstesnio laikotarpio Latvijos–Lietuvos bendradarbiavimo abipus sieną programos lėšomis – įsigyta visa įranga, baldai, o patalpų remonto darbai buvo finansuoti iš savivaldybės biudžeto. Šio centro lankymas nemokamas, jame gali lankytis tiek vaikai, tiek suaugę. Centre galima naudotis kompiuteriais, 3D spausdintuvu, XBOX žaidimų konsole, virtualios realybės akiniais, stalo žaidimais, lego konstruktoriais, lankytojai gali skaityti įvairius leidinius, įrengtos virtualios grindys (įvairiems žaidimams, edukacijoms), vyksta teminiai užsiėmimai, tokie kaip robotika, kompiuterinis raštingumas. Ši vieta taip pat mėgiama Daugpilio miesto gyventojų bei svečių – kiekvienas, turintis laisvo laiko, gali užsukti ir praleisti jį su draugais, artimaisiais, ar net ir vienas.
Pažintiniame vizite iš Pakruojo rajono dalyvavo Lygumų pagrindinės mokyklos atstovės Asta Gasiūnienė, Lina Rutkevičienė, Lina Sklašiuvienė, Linkuvos gimnazijos atstovės Vita Vilimienė ir Lora Kriščiūnienė bei projekto vadovė Lina Mikolaitytė. Kelionės iš Daugpilio metu pedagogės dalijosi įspūdžiais ir konkrečiais planais, ką sieks pritaikyti savo ugdymo įstaigoje. Štai Lygumų pagrindinė mokykla darželinukams planuoja pagaminti aktyvumo stendą (su įvairiais kabliukais, spynelėmis, mygtukais, rankenėlėmis) ir plaučių veikimo imitatorių, mokyklos valgykloje įrengti cukraus kiekio maisto produktuose stendą. Linkuvos gimnazijos mokytojai Lorai Kriščiūnienei labai patiko šiukšlių rūšiavimo dėžės, ir pedagogė labai norėtų, kad vaikams būtų įrengta nedidelė alpinizmo sienelė – jos nuomone, tai būtų puiki priemonė skatinti vaikus būti fiziškai aktyvesniais.
Šis vizitas – jau antrasis partnerių patirties dalijimosi vizitas. Pirmasis partnerių susitikimas vyko spalio mėn. pabaigoje – tąkart projekto dalyviai lankėsi Bauskėje: Bauskės vaikų ir jaunimo užimtumo centre ir Bauskės antrojoje vidurinėje mokykloje.
Kaip ir išvykoje į Daugpilį, jame taip pat dalyvavo Lygumų pagrindinės mokyklos ir Linkuvos gimnazijos atstovai.
Nors Bauskės mieste gyvena apie 9 tūkst. gyventojų (kiek daugiau nei dešimtadalis visų Daugpilio gyventojų), bet vaikų ir jaunimo ugdymui bei užimtumui dėmesio skiriama ne ką mažiau. Bauskės vaikų ir jaunimo užimtumo centre dirba 17 pedagogų ir 6 aptarnaujantys darbuotojai, lankytojams siūlomos 27 ugdymo programos (šokio, muzikos, kalbų, menų ir amatų, dizaino technologijų, technikos naujovių). Centrą lanko 356 vaikai ir jaunuoliai nuo 6 iki 25 metų amžiaus, bet užsiėmimų dalyvių yra 503 – kai kurie vaikai lanko po kelis skirtingus užsiėmimus. Nors populiariausi užsiėmimai šokiai ir muzika, bet ne mažiau mėgiamos yra lego, robotų, elektrotechnikos dirbtuvės, animacijos kūrimo, dailės, keramikos, medžio / metalo apdirbimo užsiėmimai. Centro lankytojai dalyvauja įvairiose varžybose, konkursuose, kur turi galimybę ne tik pademonstruoti įgytus gebėjimus, bet ir džiaugtis apdovanojimais. Centro veikla finansuojama analogiškai kaip ir Daugpilyje: trys finansavimo šaltiniai (valstybės, savivaldybės biudžetai ir tėvų / globėjų įnašai). Vienos programos mėnesinis mokestis – 6 Eur, bet taip pat galioja lengvatos ir dalis vaikų užsiėmimus lanko nemokamai.
Dalyviai apsilankė ir Bauskės antrojoje vidurinėje mokykloje, kur apžiūrėjo STEAM dalykų patalpas, išklausė kai kurių pedagogų atsiliepimus, kaip organizuoti ir įgyvendinti ne tik vieno dalyko, bet ir integruotas kelių dalykų pamokas. Visos mokyklos vidaus patalpos atnaujintos, tiek mokiniams, tiek mokytojams sukurta puiki aplinka – nauji baldai, įranga tiek klasėse, tiek laboratorijose. Kaip sakoma, tik mokykis ir norėk dar!
Asta Gasiūnienė, Lygumų pagrindinės mokyklos direktorė: „Visa Bauskės antroji vidurinė mokykla atnaujinta – nors apžiūrėjome tik dalį patalpų, bet labai sužavėjo kabinetai ir laboratorijos. Ir nors pagal mūsų mokyklos turimą moksleivių skaičių negalėjome dalyvauti „Tūkstantmečio mokyklos I" projekte, pagal kurį ugdymo erdvių atnaujinimui buvo skirtos didelės investicijos, bet džiaugiamės Pakruojo rajono savivaldybės iniciatyva įtraukti Lygumų pagrindinę mokyklą į kitus, kad ir mažesnės apimties projektus. Juk net ir mažesnės investicijos padeda kurti ne tik kokybiškesnę, bet ir patrauklesnę ugdymo aplinką. Kad ir mažesniais žingsneliais, bet ir mes nenuilstamai judame pirmyn! Štai projekto Nr. LL-00087 fit4future lėšomis Lygumų mokyklai nupirkta interaktyvi lenta, 15 stalų su kėdėmis, 15 nešiojamųjų kompiuterių, 8 rinkiniai priemonių STEAM užsiėmimams, 4 virtualios realybės akiniai. Savo ir rėmėjų pagalba suremontavome vieną klasę, kurioje bus įkurta STEAM laboratorija, nupirkome dar 4 stalus su kėdėmis, jau atkeliavo ir specialūs laboratorijos stalai. O pagal projektą organizuojami pažintiniai vizitai – puikus įkvėpimo šaltinis naujiems pokyčiams bei galimybė susipažinti su kolegomis iš kitų savivaldybių ir dalintis savo kasdienybe – džiaugsmais ir iššūkiais".
Siekiant didinti specialistų gebėjimus organizuoti su STEAM dalykais susijusius užsiėmimus bei didinti teikiamų paslaugų kokybę, iš viso projekte numatyti 6 pažintiniai vizitai (2 - Latvijoje, 3 - Lietuvoje, 1 - Suomijoje).
„Aplankius tiek Bauskėje, tiek Daugpilyje įvairias neformalaus švietimo programas vykdančius centrus norisi, kad ir Pakruojo rajono vaikams būtų sudarytos sąlygos lankyti daugiau įvairių skirtingų užsiėmimų, nepriklausomai, ar tie užsiėmimai būtų organizuojami vaiko ugdymo įstaigoje, ar vaikų dienos / jaunimo užimtumo centre, ar teikiamos pas privatų paslaugos tiekėją. Svarbiausia – kad būtų kuo arčiau vaiko gyvenamosios vietos. Tad linkiu ugdymo įstaigoms kūrybiškumo ir idėjų bei, žinoma, rasti finansavimą toms idėjoms įgyvendinti! Tikimės, kad dalį veiklų bus galima įgyvendinti ugdymo įstaigose diegiant visos dienos mokyklos modelį – šiuo metu yra rengiamas projekto įgyvendinimo planas, kuris pagal paskelbtą projektų atrankos konkursą turi būti pateiktas vertinimui iki lapkričio pabaigos. Tikėsimės teigiamo įvertinimo ir teigiamų pokyčių", kalbėjo projekto vadovė Lina Mikolaitytė, Pakruojo rajono savivaldybės administracijos Strateginės plėtros ir statybos skyriaus vedėjo pavaduotoja.
Daugiau informacijos apie projektą.