Keičiasi kaimai – keičiasi ir mokykla...
„Mokykla pirmiausia yra žmonių dvasios veidrodis. Dvasios, įkūnijančios amžinąsias priešybes: gėrį ir blogį, tobulumą ir niekingumą, didybę ir menkystę, šviesos troškimą ir sąstingį... Dvasios, kurią formuoja realybė...
Mokykla – tai vaikų akys, šypsenos ir juokas, mintys, tylėjimas ir kalba... Kiekvienas vaikas – tai jo namai... Auginantys ir palydintys... Kiek vaikų – tiek namų... Tiek gyvenimų - šviesesnių ir tamsesnių, lengvesnių ir sunkesnių... Ir visi jie čia – po vienu stogu...
Mokykla – tai mokiniai. Vaikiškai atviri ir paaugliškai santūrūs, su gabumais ir trūkumais, su norais ir nenorais ir su kiekvienam skirtu takeliu į savąjį kelią...
Mokykla – kaimo, kuriame pastatyta, ir aplinkinių kaimų atspindys. Keičiasi kaimai – keičiasi ir mokykla...“ – taip kraštotyriniame darbe „Sakmė apie mokyklą“ 2003 metais rašė kraštotyrininkė- bibliotekininkė Jolanta Tamošaitienė.
Pakruojo rajone buvo dvi vardinės pagrindinės mokyklos. Tai Pakruojo rajono Garbės piliečio Broniaus Nainio, Grikpėdžių pagrindinė mokykla ir Šukionių Jono Noreikos (Generolo Vėtros) pagrindinė mokykla. Dabar abi mokyklos yra uždarytos.
Mokykloms buvo suteikti vardai žmonių nusipelnusių Lietuvai ir Pakruojo rajonui.
Šukionių mokyklos „pirmtakė“ – 1932 m. įkurta Pavėzgių pradinė mokykla. Minėtos pradinės mokyklos įkūrimas sietinas su naujo Pradžios mokyklų įstatymo priėmimu 1922 m. (privalomasis mokslas Nepriklausomoje Lietuvoje pradėtas vykdyti 1927-1928 m., o visuotinai įvestas 1930 m.). Pavėzgių pradinė mokykla įkurta vietos dvarų - Šukionių ir Pavėzgių – savininkų V. Žalkausko ir T. Šakmano bei vietos šviesuolių ir tuometinių mokinių tėvų rūpesčiu. 1953 m. Pavėzgių mokykla išplėsta: pradinės klasės liko pradinės mokyklos patalpose, penkta klasė įkurdinta Šukioniuose, ūkininkų A. ir P. Gaubų gyvenamajame name. Kiek vėliau Šukionių mokyklos pastatas padidintas (pristatytas priestatas, įrengtas antrasis aukštas) ir čia iš Pavėzgių mokyklos perkeltos pradinės klasės. Mokyklos vadovų, mokytojų entuziastų ir rėmėjų dėka išplėstas ir pertvarkytas stadionas, 1987-aisiais baigta įrengti sporto salė.
1997 m. sausio mėn. Šukionių pagrindinei mokyklai (tuometinės mokyklos tarybos iniciatyva) suteiktas Šukioniuose gimusio prieškario veikėjo kapitono Jono Noreikos (Generolo Vėtros) vardas. 1997–aisiais mokykloje lankėsi įžymiojo kraštiečio duktė Dalia Noreikaitė-Kučėnienė ir vaikaičiai Silvija Kučėnaitė-Foti ir Rimantas Kučėnas. 2000-aisiais, minint J. Noreikos 90-ąsias gimimo metines, – Silvija Kučėnaitė-Foti ir Rimantas Kučėnas.
1997-2018 m. J. Noreikai atminti mokykloje vykdavo Šiaulių apskrities (vėliau – Pakruojo r.) kaimo pagrindinių mokyklų lengvosios atletikos kroso varžybos bei kasmetiniai Jo gimimo metinių minėjimai prie paminklinio akmens gimtosios sodybos vietoje. 2010 m. kartu su Šukionių kaimo bendruomene suorganizuotas J. Noreikos 100-ųjų gimimo metinių minėjimas.
2005 m. Šukionių Jono Noreikos pagrindinėje mokykloje, 2003-2004 m., 2004-2005 m. pripažintoje „Sportiškiausia rajono mokykla“, lankėsi Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. 2000-2019 m., bendradarbiaujant su vietos – Šukionių ir Kauksnujų – kaimų bendruomenėmis, UAB „Šukioniai“, įgyvendinti projektai mokyklos ir minėtų bendruomenių sporto materialinės bazės stiprinimui, sportiškumo ugdymui.
Sumažėjus mokinių, 2017 m. Šukionių Jono Noreikos pagrindinė mokykla tapo Lygumų pagrindinės mokyklos filialu, 2019 m. – daugiafunkciu centru, įgyvendinančiu kultūrinę, sportinę veiklas įvairaus amžiaus vietos (Šukionių) ir aplinkinių kaimų gyventojų užimtumui.
2021 m. kovo 25 d. Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdyje sprendimu Nr. 5 likviduojamas Lygumų pagrindinės mokyklos Šukionių Jono Noreikos daugiafunkcis centras. 2021 m. balandžio 29 d. tarybos posėdyje Šukionių mokyklos pastatai jau įtraukti į Viešame aukcione parduodamo Pakruojo rajono savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą. Šukionių Vaikų dienos centro veikla iškeliama į Šukionių kaimo bendruomenės namus. Bibliotekai tinkamų patalpų vis dar ieškoma...
Šiuo metu jau nuimtos abi įamžinimo lemtos menančios Jono Noreikos gimimo vietą ir buvusios mokyklos pavadinimą. Kol kas jos „Atžalyno„ gimnazijos muziejaus archyve „kantriai laukia“ savo vietos būsimame Pakruojo krašto muziejuje.
Graudu, kad be mokyklos lieka ir didelis, gražus Šukionių kaimas, kad net jos pastatas, skendintis gražiame miško parke, kuriame skambėjo vaikų juokas, dainos bus parduotas. Pastatas, ant kurio 1997 m. buvo įamžintas Jono Noreikos - Generolo Vėtros vardas. Ši žinia skaudi ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Pakruojo filialo nariams. Čia kartu su mokykla mes švęsdavome šio garbingo žmogaus gyvenimo sukaktis.
Pakruojo rajono savivaldybės terybos narė,
LPKTS Pakruojo filialo valdybos pirmininkė Erika Kižienė