DUOday Pakruojyje

„DUOday“ Pakruojyje – žmonės su negalia išbandys naujas darbo vietas
Gegužės 22 dieną Lietuvoje jau šeštą kartą prasideda „DUOday“. Šių metų iniciatyvos tikslas – atkreipti darbdavių dėmesį į darbo vietų pritaikymą skirtingų žmonių poreikiams bei gebėjimams ir taip padidinti žmonių su negalia įsidarbinimo galimybes Lietuvoje. Šią ir ateinančią savaitę įmonės bei organizacijos visoje šalyje (taip pat ir Pakruojyje) kvies žmones su negalia vienai dienai išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Šiais metais iniciatyva vyksta 18 Lietuvos miestų, savo jėgas apjungė 27 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir daugiau nei 150 darbdavių.
Pakruojo mieste į „DUOday 2025“ iniciatyvą jungiasi šie verslai ir organizacijos: „Užimtumo tarnyba“, „Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba“, „Juozo Paukštelio viešoji biblioteka“, „Pakruojo ugniagesių draugijos stoginė“, „VŠĮ Pakruojo sveikatos centras“, „Pakruojo rajono savivaldybės Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius“, „Jūrūnė gėlių butikas“, „OLI pizza“, „Kirpykla“. Asmenys su negalia išbandys socialinio darbuotojo, kirpėjo, picos kepėjo, floristo, kultūros programų koordinatoriaus ir kitas roles.
Jurgita Kuprytė, organizacijos „SOPA“, pradėjusios „DUOday“ iniciatyvą Lietuvoje, vadovė, pasakoja, kad šių metų tikslas – kalbėti nebe apie baimes ar įvairesnių kandidatų pritraukimą, o būtent apie darbo vietų pritaikymą: „Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl tik trečdalis darbingo amžiaus žmonių su negalia dirba, yra dėl nepritaikytos darbo aplinkos. Darbdaviai dažnai tikisi, kad vienodi standartai visiems – nuo darbo pokalbių iki darbo sąlygų – užtikrins objektyvumą ir nediskriminavimą, tačiau tikrasis nediskriminavimas prasideda tada, kai darbdavys įvertina konkrečius iššūkius, su kuriais susiduria žmogus su negalia, ir padeda šiuos iššūkius sumažinti, pritaikydamas darbo aplinką. Jei nekalbėsime apie kvalifikacinius reikalavimus, dažnai negalėjimą atlikti tam tikrų funkcijų lemia ne pati negalia, o išorinės aplinkybės, kurias galima pakeisti.“
Jau 18 metų žmonių su negalia įdarbinimo srityje dirbanti specialistė J. Kuprytė pastebi, kad darbdaviai Lietuvoje tampa žymiai atviresni kandidatams su negalia, tačiau sėkmei kartais pritrūksta paskutiniųjų praktinių žingsnių. Pavyzdžiui, nemažai regos negalią turinčių žmonių baigia aukštąsias mokyklas ir įgyja kvalifikacijas, tačiau jų įsitvirtinimas darbo rinkoje tampa iššūkiu. Viena iš priežasčių – organizacijose naudojamos sistemos nėra pritaikytos regos negalią turintiems darbuotojams ir darbdaviai klaidingai mano, kad tokie pritaikymai būtų pernelyg sudėtingi, daug kainuojantys. Taip pat kyla daug iššūkių su asmenimis judantiems vežimėliu – pritaikomi įėjimai, tačiau, pavyzdžiui, pamirštami tualetai, komunikacija ofiso erdvėse.
Asmenims su nematomomis negaliomis reikalingi nedideli, bet ne mažiau reikšmingi pakeitimai – sensoriškai ramesnė aplinka, daugiau erdvių poilsiui, lankstesnis darbo grafikas, pritaikytos užduotys.
Apie iniciatyvą:
„DUOday“ – jau daugiau nei 15 metų visoje Europoje organizuojama darbo šešėliavimo iniciatyva, kai įmonės ir organizacijos atveria duris žmonėms su negalia – kviečia juos išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Lietuvoje ji vyks jau šeštą kartą, o Pakruojyje trečią (kai oficialus partneris yra Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Pakruojo viltis“).
„DUOday“ iniciatyvos metu žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu.
SIŽGB „Pakruojo viltis“ informacija
Daugiau informacijos rasite čia.