*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė

„Prabėgtas“ dar vieno projekto maratonas

„Prabėgtas“ dar vieno projekto maratonas


2023 m. vasario 28 d.
– ne tik paskutinė kalendorinės žiemos diena. Tai ir data, kai Pakruojo ir Šilalės rajonų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai sėkmingai „prabėgo“ projekto „Sveikatos paslaugų gerinimas Pakruojo ir Šilalės rajonų savivaldybių ugdymo įstaigose“ (toliu – Projektas) maratoną – visos planuotos Projekto veiklos įgyvendintos, planuoti rezultatai – pasiekti. Nuo 2021 m. kovo mėnesio Projekto komanda kryptingai dirbo, siekdama pagerinti Pakruojo ir Šilalės rajonų savivaldybių ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigų sveikatos kabinetuose teikiamas paslaugas vaikams, taip užtikrinant vaikų ir jaunimo gerovę. Projekto įgyvendinimo metu susidurta su nemažai iššūkių – koronaviruso pandemija, karas Ukrainoje, ko pasekoje vėlavo veiklų įgyvendinimas, išaugo darbų, prekių kainos, sutriko prekių tiekimas. Bet nieko nėra neįmanomo, jei nuoširdžiai stengiesi!

Projekto įgyvendinimo metu suremontuota 14 kabinetų (Pakruojo rajone – 10, Šilalės rajone – 4), iš kurių beveik trečdalis (5 kabinetai) buvo įrengta naujai, todėl iš viso Pakruojo ir Šilalės rajonuose dabar yra 26 veikiantys sveikatos kabinetai. Iki Projekto įgyvendinimo pabaigos visi šie kabinetai aprūpinti sveikatos paslaugų teikimui būtinais baldais, įranga ir metodinėmis priemonėmis (Pakruojo rajone – 17, Šilalės rajone – 9). Iš viso įsigyta net 6 134 vienetai įvairių priemonių, iš kurių didžioji dalis (5 054 vnt., kas sudaro daugiau nei 82 proc.) yra įvairūs leidiniai, skirti gerinti vaikų ir jaunuolių emocinę būseną bei psichikos sveikatą.

Psichikos sveikatai stiprinti, emociniam raštingumui didinti labiausiai pasiteisino pratybos, nes tuomet su tais pačiais vaikais galima vykdyti tęstinius užsiėmimus, įsigilinti į kylančias tarp bendraamžių bendravimo problemas, patyčias ir jas spręsti“, teigė viena iš Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialisčių.

Sveikatos specialisčių teigimu, daugelis vaikų dar nemoka tinkamai išreikšti bei atpažinti emocijų, ypač – neigiamų, todėl tokios priemonės kaip emocijų ištrypimo kilimėliai, emocijų pagalvėlės, dėlionės, įvairūs žaidimai padeda lavinti vaikų emocinį raštingumą, o ir vaikams pamokėlės tampa daug įdomesnės ir labiau įtraukiančios, kai naudojamos įvairios priemonės. Ne mažiau populiarios vaikų tarpe yra ir priemonės, skirtos ugdyti higienos, sveikos mitybos įgūdžius, mokytis teikti pirmąją pagalbą, labai mėgstamos yra knygelės, kuriose gali atlikti užduotis, piešti, spalvinti. Vaikų domėjimasis Projekto įgyvendinimo metu įsigytomis priemonėmis tik patvirtina, kad turint savo darbui atsidavusius specialistus bei tinkamas priemones darželis ir mokykla yra bene palankiausia vieta puoselėti vaikų sveikatą, formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius bei plėtoti sveikatinimo veiklą, atsižvelgiant į vaiko raidos ypatumus.

Šis projektas – tai lyg loterijoje laimėtas aukso puodas, kuri galėjome panaudoti vaikų ir jaunimo sveikatos gerinimui ir jų gerovės didinimui. Atnaujinti kabinetai – tai saugi, graži aplinka, kur vaikai ir jaunuoliai gali ne tik dalyvauti grupinėse veiklose, bet ir ateiti asmeniškai pasikalbėti su visuomenės sveikatos specialistu ar tiesiog pasinaudoti įvairiomis įsigytomis priemonėmis, padedančiomis nusiraminti. Šiandien vaikai vis daugiau kalba apie savo emocinę savijautą, patiriamas patyčias, pyktį, baimę. Priemonių gausu, ir kiekvienas gali atrasti naujų būdų, kaip pagerinti savo emocinę būseną. Esu užtikrinta, kad kiekvienos naujai įsigytos priemonės dėka sveikatos specialisto teikiamų paslaugų kokybė tik gerės. Pakruojo rajonas, lyginant su kitais rajonais Lietuvoje, yra mažas rajonas, dauguma ugdymo įstaigų yra kaimiškose vietovėse, todėl iki Projekto buvo galima tik pasvajoti, kad sveikatos kabinetuose bus tokia gausa naujų šiuolaikiškų sensorinių, fizinį aktyvumą skatinančių, suvaldyti emocijas padedančių priemonių bei net 19 skirtingų rūšių leidinių. Bendras metodinės literatūros vienetų skaičius Pakruojo rajono sveikatos kabinetuose yra beveik 4200 – daugiau, nei turime vaikų ugdymo įstaigose, tad priemonių užteks tiek esantiems, tiek ir būsimiems mokiniams. Įrankius darbui turime, dabar belieka tik kurti ir dirbti vardan geresnės vaikų ir jaunimo ateities“ - kalbėjo Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Laisvida Badauskienė (šiuo metu esanti vaiko priežiūros atostogose).

Buvo planuota, kad moderniuose ir vaikams bei jaunimui pritaikytuose kabinetuose paslaugas teiksime 5 658 vaikams ir jaunuoliams (Pakruojo rajone – 2 394, Šilalės rajone – 3 264), bet rezultatas pasiektas didesnis – apibendrinus visuomenės sveikatos specialistų pateiktus duomenis matyti, kad Projekto įgyvendinimo metu sveikatos kabinetuose apsilankė ar kitu būdu Projekto metu įsigytomis metodinėmis priemonėmis pasinaudojo 6 319 ikimokyklinio/mokyklinio ugdymo įstaigas lankančių asmenų (iš jų Pakruojo rajone – 2 876, Šilalės rajone – 3 443).

Projektas Nr. LT03-2-SAM-K01-013 „Sveikatos paslaugų gerinimas Pakruojo ir Šilalės rajonų savivaldybių ugdymo įstaigose“ įgyvendintas pagal 2014–2021 metų Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą „Sveikata“. Projektu buvo siekiama sudaryti sąlygas pagerinti vaikų sveikatą ir gyvenimo kokybę, užtikrinti vaikams sveikatos kabinetuose teikiamas kokybišką bei veiksmingas sveikatos priežiūros paslaugas – atnaujinti ugdymo įstaigų sveikatos kabinetų infrastruktūrą, reikalingą paslaugoms teikti.

Projektui įgyvendinti panaudota 273,42 tūkst. Eur, iš kurių 171,98 tūkst. Eur – Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšos, 30,35 tūkst. Eur – Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, 71,09 tūkst. Eur – Pakruojo ir Šilalės rajonų savivaldybių biudžetų lėšos.

Daugiau informacijos apie projektą čia.

Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras