*ornament*

Paieška

Pakruojo rajono
savivaldybė
photo

Dokumentinės parodos iš asmeninės kolekcijos „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“ atidarymas

2023 Birželio 20 Pakruojo sinagoga 16:00

Birželio 20 d., antradienį, 14.00 val. Europos Parlamento narys prof. Liudas Mažylis kviečia susitikti Pakruojo sinagogoje (Kranto g. 8, Pakruojis), kur gyvai pristatys savo kolekcijos parodą „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“. Renginys atviras visai visuomenei.

Vasario 16-osios Akto originalo atradėjas prof. L. Mažylis šalia savo pagrindinių darbų Europos Parlamente neapleidžia ir istorinės atminties temų. „Džiaugiuosi, jog turėsiu galimybę šią istorinės atminties parodą pristatyti tokioje unikalioje vietoje – Pakruojo sinagogoje. Labai laukiu visų miesto gyventojų ir svečių parodos pristatyme. O pakalbėti tikrai yra apie ką, šiemet mūsų valstybė mini 105-ąsias metines, gyvename įvairių iššūkių laikotarpiu... Tad tikiuosi, kad paroda suteiks galimybę į mūsų istoriją ir dabartį pažvelgti plačiau“, – teigia prof. Liudas Mažylis. Akto atradimas Berlyne paskatino prof. Liudą Mažylį toliau gilintis į Signatarų asmenybes, jų veiklą įvairiais gyvenimo laikotarpiais. O pirmieji autografai asmeninėje prof. L. Mažylio kolekcijoje atsirado kur kas anksčiau, dar 2015 m., kai juos aptiko savo šeimos archyve.

Pirmojo pasaulinio karo šimtmečio proga senelių sukauptame dokumentų archyve atlikau reviziją ir atradau keletą signatarų parašų. Nuo to viskas ir prasidėjo. O nuo 2015 metų kolekcionuoju Vasario 16-osios Akto Signatarų autentiškus autografus“, – pasakoja EP narys prof. L. Mažylis. Parodoje atsiskleidžia mažiau žinomos arba netikėtos detalės apie Signatarų biografijas, asmenybes. Net septyniolikos Nepriklausomybės Akto signatarų pėdsakus prof. L. Mažyliui susekti pavyko, likusių trijų – Donato Malinausko, Jurgio Šaulio ir Jono Vailokaičio – pritrūko, kad visų dvidešimties tuometinės Lietuvos Tarybos narių autentiški autografai būtų surinkti į vieną kolekciją.

Anot L. Mažylio, šioje parodoje vaizduojami laiškai ir kitokie dokumentai, atskleidžiantys išskirtines asmenybes neeiliniuose vaidmenyse. „Per Signatarų asmenines patirtis galime suprasti ir mūsų modernios valstybės, visuomenės raidą, geriau pažinti tą laikotarpį, kai buvo priimtas svarbiausias mūsų valstybės dokumentas – teigia prof. L. Mažylis. – Man kiekvienas iš dvidešimties signatarų atrodo išskirtinis, labai nusipelnęs tautai ir valstybei.

Prof. L. Mažylis tikisi, kad pristatymo metu pavyks atkurti įvairialypius, galbūt ir primirštus mūsų Signatarų asmenybių bruožus, ryškų tų žmonių indėlį, kuris šiandien mums leidžia džiaugtis laisve. „Lietuvos Taryba su 20-ties Signatarų parašais prieš 105 metus priėmė Nutarimą dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Šiame dokumente nėra žodžio „laisvė“, bet kiekvienas lietuvis be jokios abejonės pasakytų: tai apie laisvę. Būtent Nepriklausomos Lietuvos idėja, įamžinta Vasario 16-osios tekste, mūsų tautai suteikė stiprybės ir vilties išgyvenant sunkumus bei drąsos atkurti Nepriklausomybę 1990-aisiais, – teigia L. Mažylis. – O vykstant žiauriam Rusijos karui prieš Ukrainą savo laisvę turime vertinti dar labiau.

Daugiau – susitikime gyvai Pakruojo sinagogoje. Už Lietuvos žydų gelbėjimą Antrojo Pasaulinio karo metais prof. Liudo Mažylio seneliui Pranui Mažyliui ir močiutei Antaninai Bliūdžiūtei-Mažylienei 2006 m. suteikti Pasaulio tautų teisuolių garbės vardai.

Sinagogos inf.