Apie pirmuosius veiklos metus – iš pirmų lūpų (II dalis)
Kadangi prieš savaitę suėjo lygiai metai nuo pirmojo 2019-2023 m. kadencijos Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdžio, tęsiame pokalbį su Pakruojo rajono savivaldybės tarybos frakcijų seniūnais. Jiems pateikėme 4 klausimus.
1. Kaip vertinate pirmuosius savo frakcijos, visos rajono savivaldybės tarybos veiklos metus? Kas per šiuos metus Jums pavyko ir ko nepavyko įgyvendinti?
2. Kuriuos pirmųjų kadencijos metų priimtus / svarstytus klausimus įvertintumėt kaip reikšmingiausius, turėsiančius lemiamos įtakos tolesnei rajono plėtros raidai?
3. Dėl kurių klausimų frakcijoje virė daugiausiai diskusijų? Trumpai pakomentuokite.
4. Praėjo tik vieneri kadencijos metai, tad turite dar daug neįgyvendintų planų, lūkesčių. Pasidalinkite mintimis apie juos su laikraščio ir svetainės skaitytojais.
Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų ) frakcijos „ Už atvirą visuomenę“ seniūnas Artūras Jacevičius
Mūsų frakciją šiuo metu sudaro trys nariai: Artūras Jacevičius (frakcijos seniūnas), Rūta Sausienė ir Saulius Gegieckas (opozicijos lyderis). Esame konstruktyvi opozicija, turime ilgametę darbo patirtį savivaldoje, todėl puikiai matome, kaip vyksta darbai ir kas darosi rajono savivaldybėje.
Deja, iš daugybės dabartinės valdančiosios koalicijos (socialdemokratai ir liberalų sąjūdis) priešrinkiminių pažadų – begaliniai pasitarimai ir blaškymasis. Suprantame, kad rajonui vadovauti atėjo politikos naujokai, bet mokytis būtina greičiau. Negalima žiūrėti, kad viskas, ką padarė ar siūlo buvusi valdžia, yra blogis. Pirmieji kadencijos metai išsiskyrė skubotu Rozalimo pušyno projektu. Ne tų politinių pažiūrų žmonių „iškrapštymu“ iš darbo (išeik pats arba pasigailėsi...).
Aišku, į atlaisvintas vietas ateinant saviškiams, kurie aktyviai dalyvavo rinkiminėje kampanijoje. Galvojame, kad tai labai bloga praktika. Taip pat jau darosi juokingi pasiteisinimai, kad „nėra pinigų“, nors biudžetas surenkamas planuotas. Mūsų savivaldybė yra viena iš mažiausiai prasiskolinusių savivaldybių. Pinigų reikia ieškoti, bet norų, sumanymų visada bus daugiau negu pavyks jų surinkti. Nereikia žmonėms kelti įtampos ar prisiimti nebūtų nuopelnų. Tuo labiau, kad kol kas tęsiami tik dalis tęstinių darbų.
Klausimų, turėsiančių lemiamos įtakos tolesnei rajono plėtrai, nebuvo nei iškelta, nei svarstoma. Jeigu norime, kad rajone liktų aktyvus jaunimas, jaunos šeimos, besišypsantys senjorai ir jiems būtų gera čia gyventi, reikia stengtis jį padaryti išskirtiniu, įdomiu ir patraukliu. Deja, numarinta Pakruojiečio kortelės idėja, panaudojant Pakruojo dvaro patrauklumą, nebekalbama apie „globalų Pakruojį“, įtraukiant išvykusius emigrantus. Svajonės apie baseino statybą Pakruojyje, neturint nei finansavimo šaltinių, nei išlaikymo kaštų analizės, labiau primena viešųjų ryšių akciją.
Frakcijoje, opozicijoje aptariami visi klausimai: tiek eiliniai, tiek diskusiniai. Skirtingai negu praėjusios kadencijos oponentai, nedarome šou, „nesikandžiojame“ dėl noro pasirodyti. Atsakingai išnagrinėjame pateikiamą medžiagą tiek komitetuose, tiek tarybos posėdžiuose. Visada turime pasiūlymų ir siūlome, tik klausimas, ar į tai būna atsižvelgta. Net siūlomo kandidato į rajono savivaldybės Etikos komisiją niekaip nepavyko patvirtinti...Ne kartą kreipėmės į vadovybę dėl nevaldančiosios koalicijos tarybos narių dalyvavimo įvairiuose renginiuose bei aktyvios veiklos viešinimo rajoninėje spaudoje bei internetinėje svetainėje. Dažniausiai jų veikla ,,pamirštama“...
Gyvename savo Pakruojo krašte, visi norime padaryti kuo daugiau jo labui, priimti tinkamus sprendimus ir planus, būti reikalingi. Vis dar naiviai tikimės stebuklo, kad dabartinė valdančioji koalicija pradės dirbti bendrai, rūpinsis rajonu ne žodžiais o darbais. Ar nebus viskas nurašyta „koronėms“ ir amžinam, patogiam pinigų trūkumui?
Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjungos frakcijos „Už žemę ir žmogų“ seniūnas Alvydas Žuvininkas
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai Pakruojo rajono savivaldybės taryboje, susibūrę į frakciją „Už žemę ir žmogų“ atstovaujame trys nariai: Alvydas Žuvininkas (frakcijos seniūnas), Antanas Indriulis ir Rimvidas Gasparavičius. Siekiame sąžiningai ir atsakingai atstovauti ne tik už mus balsavusiems, bet visiems Pakruojo rajono gyventojams. Visi frakcijos nariai nesame naujokai, turime tiek darbo opozicijoje, tiek valdančiojoje daugumoje patirties, todėl kažkokių išskirtinių sunkumų nejaučiame. Gal šią kadenciją mūsų padėtis įdomi tuo, kad nepriklausome nei valdančiajai daugumai, nei opozicijai, nes nematome tikslo prie ko nors šlietis. Esame tikri, kad mums visiems 24 tarybos nariams rajono gyventojai patikėjo mandatus, kad dirbtume būtent dėl žmonių gerovės, o ne dėl partinių interesų. Man apskritai keista, kad buvo suburta valdančioji dauguma (nes Tarybos daugumą ir taip sudaro socialdemokratai). Na, nebent argumentas gali būti siekis užimti politinio pasitikėjimo postą ar poreikis turėti stiprų politinį „buldozerį“ tuo atveju, jei dėl kurio nors klausimo kiltų abejonių tarp savų....
Dėl sprendimų, galinčių turėti lemiamos įtakos tolesnei rajono raidai, be abejonės išskirčiau baseino įrengimo Pakruojyje projektą. Jau vien gyventojų „apklausos“ vykdymas „žavėjo profesionalumu“: klausimai be jokių alternatyvų, galimybių pasiūlyti, diskutuoti... Žinot, tai tas pats, kaip paklausti „Ar reikalinga bažnyčia?“ Žinoma, kad TAIP! Bet gal nereiktų vaikytis pigaus populiarumo? Pastatyti gal ir pastatysime, o kaip išlaikysime? Ar jis netaps nepakeliama našta rajono biudžetui? Būtų laikas pradėti ieškoti atsakymų ir į tuos klausimus, kuriuos iškelti politiškai labai nepatogu. Bet neišvengiama..
Apskritai frakcijoje daugiausia diskusijų kyla dėl socialinių, švietimo ir sveikatos klausimų. Kaip pavyzdį galima paminėti vieną iš paskutinių sprendimų projektų dėl Pakruojo PSPC struktūros ir pareigybių sąrašo patvirtinimo. Esmė ta, kad visos įstaigos stengiasi mažinti administracinį aparatą, o čia atvirkščiai–stengiamasi įsteigti naują koordinatoriaus pareigybę. Suprantama, Pakruojo PSPC vadovas jaunas, nepatyręs, nori visko „čia ir dabar“ . Ir dar plius greitai... Bet pažvelgus į aplinkinius Pasvalio, Radviliškio rajonus matyti, kad tokios pareigybės nėra, o tos savivaldybės, kurios turėjo – nori panaikinti. Marijampolės PSPC, kuris turi 30 000 prisirašiusių gyventojų, tokios pareigybės neturi, o Pakruojyje, kur įstaiga turi 13 tūkst. klientų, prireikė dar vieno valdininko?! Ar šiam pasiūlymui bus pritarta Taryboje? Pamatysim, posėdis jau netrukus – balandžio 30 d. Va tokiems atvejams ir reikalingas „politinis buldozeris“.
Metai praėjo, tęsdama pradėtus darbus Taryba dirbo gan produktyviai. Pagrindinis mūsų lūkestis – kad Taryboje neliktų nei valdančiosios daugumos, nei opozicijos: dirbtume visi kartu, be išankstinio nusistatymo dėl priklausymo vienai ar kitai politinei krypčiai. Priimtume sprendimus, paremtus bendromis diskusijomis, konstruktyviu kalbėjimu ir susikalbėjimu. Per pirmuosius darbo metus susidarė toks įspūdis, artimas senovės Romos senato dvasiai: diskutuoja lyg ir visi, o sprendimą priima vienas žmogus, kurį palaiko jam artima aplinka. Labai viliuosi, kad šis įspūdis pasirodys klaidingas, kad per likusius veiklos metus bus vertinamos ir gerbiamos ir KITOS nuomonės.
Baigdamas darbštiems ir išradingiems Pakruojo krašto žmonėms linkiu lengvai įveikti COVID-19 pandemijos sukeltus nepatogumus ir toliau sėkmingai darbuotis. O mes, politikai, stengsimės ne trukdyti, o padėti. Ačiū už mums suteiktą pasitikėjimą!
Socialdemokratų frakcijos seniūnas Virginijus Kacilevičius
1. Rašyčiau aštuonis balus. Kodėl ne dešimt? Iš vienos pusės – būtų nekuklu, kita vertus, ne viskas dar pavyko, kas buvo numatyta. Po ketverių metų buvimo opozicijoje socialdemokratai vėl yra atsakingi už ekonominį, kultūrinį rajono gyvenimą, rūpinasi švietimo, sveikatos, komunalinio ūkio, infrastruktūros, kelių, kaimų bendruomenių ir daugybe kitų kasdieninio žmonių gyvenimo reikalų. Frakcijos sudėtis įvairi. Joje ir rekordiškai ilgai taryboje dirbantys žmonės, ir net šeši pirmąkart tapę rajono tarybos nariais. Moterys tik dvi, bet užtat Austėja – viena iš jauniausių tarybos narių Lietuvoje. Dirbame koalicijoje su liberalų sąjūdžio frakcija ir, baigiantis pirmiesiems bendro darbo metams, sakau, kad nutarimas dirbti kartu buvo teisingas. Mums pavyko ir esu įsitikinęs, kad pavyks ir ateityje rasti geriausius sprendimus bei protingą požiūrių derinimą. Vienu svarbiausių pasiekimų laikau tai, kad tapo aiškūs pagrindiniai šios kadencijos darbo principai: atvirumas, objektyvumas ir nauda rajono gyventojams. Mūsų sprendimai vertinami ir priimami vadovaujantis būtent šiais kriterijais. Viešumas ir tarimasis su bendruomene – mūsų stiprybė ir atrama, nors niuksų už tai gauname pakankamai. O kas nepavyko - įvertins oponentai. Tikiuosi, objektyviai.
2. Visi svarstyti klausimai buvo svarbūs ir reikalingi, bet ypatingai džiugu dėl tų sprendimų, kurie priimti vykdant ,,Koalicinę veiksmų programą”. Tai ir pajudėję ,,Atžalyno” stadiono renovacijos, mobilaus darbo su jaunimu reikalai, ir pastatytas naujas modulinis vaikų darželis Lygumų mokykloje. Įgauna pavidalą Pamūšio kultūros namų, Lygumų ambulatorijos namo renovacijos projektai, patvirtinta tvarka, pagal kurią skatinami trūkstamų specialybių gydytojai, atvykę dirbti į Pakruojį, naujame biudžete patvirtinta ir pinigais pagrįsta parama šeimoms, susilaukusioms naujagimių, kaip ir žadėta, dalis žemės mokesčio lėšų 2020 metais skirta kelių tvarkymui ir priežiūrai. Įsteigti motinos ir vaiko namai Linkuvoje, vykdoma Kelių priežiūros ir plėtros programa. Sunku pasverti, kurie svarbesni. Iš kieno varpinės žiūrėsi…
3. Frakcijoje kalbamės ir ieškome optimaliausių variantų visais tarybos veiklos klausimais. Daug diskusijų sukėlė sprendimo projektai dėl leidimo keisti Rozalimo miško parko specialųjį planą, dėl lėšų skyrimo Pakruojo ligoninės vaikų ligų skyriaus išsaugojimui. Tradiciškai ,,aštrūs” būna rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir sutvarkymą, šilumos tiekimo, vandens ir nuotekų kainų, dalyvavimo projektinėse veiklose, gyvulininkystės plėtros klausimai. Aktualiausiais, bendruomenėms svarbiais klausimais kalbamės susitikimuose su gyventojais. Ne vienas tarybos sprendimo projektas buvo pakeistas įsiklausius į išsakytus argumentus, atsižvelgiant į pakruojiečių interesus.
4. Ant mano darbo stalo jau metus laiko skaitomiausias dokumetas – „Kolicinės veiklos programa 2019/2023”, kurioje suguldyti valdančiosios daugumos įsipareigojimai rinkėjams. Kas mėnesį žymiuosi skirsnius, kuriuos jau pavyko įgyvendinti. Galvoju, kad kolegoms kai kada ir įkyriu su baksnojimais į dar neįgyvendintus, laukiančius savo eilės punktus.
Baigdamas noriu pasakyti, jog ir mes, koalicinei daugumai priklausantys socialdemokratai su liberalais, ir valstiečiai-žalieji, ir opozicijai atstovaujantys tarybos nariai, – visi esame šios žemės, Pakruojo krašto atstovai, tad ir mūsų veikla bei jos rezultatai skirti čia gyvenantiems žmonėms. Šiandien atvirai ir be baimės galiu žiūrėti visiems tarybos nariams į akis ir kolegiškai paspausti ranką (žinoma, laikydamasis karantino reikalavimų). Tikiuosi, jog galėsiu šiuos žodžius pakartoti ir po trejų metų.
Informaciją spaudai parengė Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyrius