Kad šildymo sezonas būtu saugus

Sparčiai vėstantys orai ir prasidėjęs šildymo sezonas, siejamas su augančiais gaisrų atvejais nes dar nemažai individualių namų Lietuvoje yra šildomi kietuoju kuru – neretai naudojant pasenusias ir neprižiūrimas šildymo sistemas. Dėl to, netinkamas krosnių kūrenimas išlieka viena dažniausių gaisrų priežasčių. Galima išskirti tris pagrindines su šildymo sistemomis susijusių gaisrų priežastis.
Pirma – neatsargus jų eksploatavimas ir saugumo reikalavimų nesilaikymas. Pavyzdžiui, šalia krosnių laikomi degūs daiktai, malkos ar kitas kietasis kuras, džiovinami drabužiai. Elektriniai šildytuvai statomi per arti užuolaidų, baldų, jungiami į netvarkingus elektros lizdus ir prailgintuvus. Neretai taip pat naudojami per galingi šildymo įrenginiai arba į vieną tinklą sujungiama daug galingų prietaisų, todėl įvyksta pavojingi elektros instaliacijos gedimai.
Antra gaisrų priežastis yra šildymo sistemos nepriežiūra. Krosnimis savo namus apšildantys gyventojai dar ne visada pasirūpina reguliariu dūmtraukių ir krosnių valymu, savalaikiu defektų pašalinimu. Pavyzdžiui, neretai manoma, kad, kol dūmtraukyje yra gera oro trauka, jo valyti nereikia. Visgi, net ir esant gerai oro traukai neišvalytame dūmtraukyje gali kilti vadinamasis suodžių gaisras, kuris gali pažeisti dūmtraukio ar krosnies konstrukcijas ir išplisti į kitas namo dalis. Iš dūmtraukių, dūmtakių ir krosnių kiekvienais metais prieš eksploatavimo pradžią išvalyti suodžius ir eksploatavimo metu juos valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
Trečia gaisrai kyla dėl to, kad šildymo sistema įrengiama nesilaikant saugumo reikalavimų. Reikia nepamiršti, kad namo perdangoje tarp išorinės kamino sienelės ir degių namo konstrukcijų turi būti ne mažesnis nei 40 cm pločio nedegios medžiagos sluoksnis. Tuo tarpu tarp išorinės kamino sienelės ir degių stogo konstrukcijų turi būti pasirūpinta ne plonesniu nei 25 cm pločio nedegios medžiagos sluoksniu. Krosnies pakurai tai pat turi būti paruoštas ne mažesnis nei 50x70 cm ploto skardos ar kitos nedegios medžiagos lakštas. Taip pat kiekviename gyvenamajame name, bute turi būti 4 l. talpos gesintuvas, įrengtas veikiantis autonominis dūmų detektorius, eksploatuojami tik tvarkingi elektros, prietaisai, elektros instaliacija.
ATMINTINĖ GYVENAMŲJŲ NAMŲ SAVININKAMS, PRIEŠ PRIPAŽĮSTANT PASTATUS TINKAMAIS NAUDOTI
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie VRM
Šiaulių priešgaisrinė gelbėjimo valdyba
Pakruojo priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba